"Wydarzenia, które mają miejsce we Francji, w żaden sposób nie zagrażają Polakom mieszkającym na terenie kraju" - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Zapewniła, że nie ma powodu do podnoszenia poziomu zagrożenia terrorystycznego w Polsce.

Francja: Podczas szturmów zabito trzech napastników. Co najmniej 4 zakładników nie żyje

Francuska policja zabiła dwóch braci podejrzewanych o środowy zamach na tygodnik "Charlie Hebdo". Mężczyźni od rana przetrzymywali w drukarni w miejscowości Dammartin-en-Goele zakładnika. Podczas policyjnego szturmu został uwolniony. Zakończył się także szturm na sklep koszerny w... czytaj więcej

Szefowa rządu odebrała raporty od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, odpowiedzialnej za zabezpieczenie antyterrorystyczne kraju, oraz Agencji Wywiadu, odnośnie zagrożenia terrorystycznego Francji i Europy. Wydarzenia, które mają miejsce we Francji, w żaden sposób nie zagrażają Polakom mieszkającym na terenie Polski. Polacy mogą czuć się bezpiecznie, nie ma powodu do podnoszenia poziomu zagrożenia terrorystycznego - powiedziała dziennikarzom Kopacz.

Poinformowała, że polskie służby mundurowe prewencyjnie pracują w stanie podwyższonej gotowości. Jak dodała, informacje, które płyną z Francji, są przekazywane do Centrum Antyterrorystycznego. Okazuje się, że w tej chwili terroryzm jest problemem całego świata. Musimy być na to przygotowani, jesteśmy przygotowani na walkę z terroryzmem. Nasze procedury działają, nasze instytucje działają - zapewniła szefowa rządu. Jak oceniła, wydarzenia we Francji otworzą dyskusję o tym, jak mocniej chronić się przed terroryzmem.

Kopacz poinformowała, że w piątek przed południem odbyło się spotkanie szefów służb z szefową MSW, które - zdaniem premier - pokazało, że procedury, instytucje i funkcjonariusze "są w pełni sprawne i zabezpieczają nas przed tego rodzaju atakiem".

Premier przypomniała, że minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska udaje się do Paryża, gdzie spotka z ministrami spraw wewnętrznych z Europy i USA. Przedstawiciele resortów siłowych będą rozmawiać o walce z terroryzmem w związku z atakiem na francuski tygodnik "Charlie Hebdo".

W środę w ataku na redakcję w centrum Paryża zginęło 12 osób, w tym czołowi rysownicy pisma, oraz dwóch policjantów. Prezydent Francji Francois Hollande w wystąpieniu po zamachu wezwał Francuzów do jedności i ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej.