„Żyjemy w dwóch równoległych wszechświatach" – powiedziała premier Ewa Kopacz odnosząc się do zarzutów opozycji, że zaplanowane na wrzesień referendum traktuje "o sprawach wydumanych". Zaapelowała też do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kandydatki tej partii na premiera Beaty Szydło, by powiedzieli, czy są za finansowaniem partii politycznych z budżetu państwa.

Chciałabym zapytać opozycję, jaka jest odpowiedź pani Beaty Szydło, jaka jest odpowiedź pana Kaczyńskiego na pytanie zawarte w tym referendum: czy jest dzisiaj zwolennikiem, aby partie polityczne były nadal finansowane z budżetu państwa - powiedziała Ewa Kopacz. Oceniła, że to kwestia dla niej, dla Polaków i PO bardzo ważna. Dodała, że w Sejmie nie udało się doprowadzić do zniesienia finansowania partii z budżetu.

Myśmy składali projekty ustaw - nigdy nie znaleźliśmy wsparcia opozycji w tej sprawie. Chcemy, aby partie nie były finansowane z budżetu państwa. Ale chcę znać odpowiedź oponentów w tej sprawie - podkreśliła szefowa rządu.

Jedno z trzech pytań w referendum, które odbędzie się 6 września dotyczy kwestii finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Dwa kolejne dotyczą wprowadzenia jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu oraz wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaproponowała w sobotę, żeby w referendum postawić dodatkowe pytania. Chodzi o obniżenie wieku emerytalnego, obowiązek szkolny 6-latków oraz o przyszłość polskich lasów.

(mn)