​Od podsumowania dwóch lat działalności partii rozpoczęła się w Warszawie konwencja programowa Nowoczesnej. Głównym założeniem spotkania ma być przypomnienie tożsamości i odrębności ideowo-organizacyjnej Nowoczesnej od innych partii opozycyjnych. My, Nowoczesna, stawiamy na Polskę aktywną, w której nie ma miejsca na obietnice bez pokrycia, w której podatki będą niskie, a państwo nie będzie żyć na kredyt - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

​Od podsumowania dwóch lat działalności partii rozpoczęła się w Warszawie konwencja programowa Nowoczesnej. Głównym założeniem spotkania ma być przypomnienie tożsamości i odrębności ideowo-organizacyjnej Nowoczesnej od innych partii opozycyjnych. My, Nowoczesna, stawiamy na Polskę aktywną, w której nie ma miejsca na obietnice bez pokrycia, w której podatki będą niskie, a państwo nie będzie żyć na kredyt - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
Ryszard Petru /Leszek Szymański /PAP

Ryszard Petru proponuje program "Aktywna rodzina"

Ryszard Petru opowiedział się m.in. za wprowadzeniem waluty euro w Polsce, podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia. 

Lider Nowoczesnej zapowiedział program wsparcia dla rodzin "Aktywna rodzina", który zakłada "radykalną obniżkę podatków na każde dziecko, zaczynając od pierwszego". Dodał, że ten program miałby zastąpić program Rodzina 500+.

Jak mówił, każdy kto ma dziecko zapłaci niższy podatek. To trzy tysiące złotych rocznie pozostawione w naszej kieszeni na pierwsze i każde kolejne dziecko. Czyli zapłacimy z jednym dzieckiem o trzy tysiące złotych mniej podatków, z dwójką - o sześć tysięcy, z trójką - o dziewięć tysięcy - dodał.

Lider Nowoczesnej podkreślił, że jego partia stawia na państwo, które nie pozwoli się nadmiernie zadłużać, doceni i wesprze energię i innowacyjność przedsiębiorców, "bo oni są solą tej ziemi". To państwo, które podaje pomocną dłoń tym, którzy jej potrzebują "ale nie przeszkadza tym, którzy chcą być aktywni". 

Dodał, że jest to państwo w centrum Europy z "z bezpieczną i stabilną walutą euro", w którym nie ma równych i równiejszych, "nie ma przywilejów emerytalnych i uprzywilejowanych związków zawodowych związanych z rządem". 
Podkreślił, że wiek emerytalny musi być wyższy niż obecnie i wynosić 67 lat. 

To jest państwo bez PRL-owskich księżycowych pomysłów typu trzynasta, czy czternasta emerytura - podkreślił. To państwo, gdzie kultura jest niezależna i nie jest obiektem wpływu cenzury, a media mają prawdę mówić, a nie propagandę - dodał. 

Petru stwierdził, że w takiej Polsce program wsparcia dla rodzin nie może być realizowany z takimi defektami, jak obecnie program 500+. 500+ zachęca do kombinowania i fałszowania zarobków, by się do niego załapać. 500 Plus nie pomaga matkom, które samotnie wychowują jedno dziecko, pomaga za to zamożnym, wielodzietnym rodzinom. Czy to jest sprawiedliwość? - pyta lider Nowoczesnej. Podkreślił, że program 500 Plus nie ma zagwarantowanego finansowania.

Katarzyna Lubnauer: Chcemy rozdziału Kościoła i państwa

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podczas konwencji programowej partii powiedziała, że Polacy tworzą wspólnotę polityczną, a nie religijną. Podkreślała, że Polska jest tradycyjnie chrześcijańskim krajem, ale "nie była i nie może być państwem wyznaniowym". Chcemy rozdziału Kościoła i państwa, chcemy nowoczesnej Polski - mówiła. 

Najwyższy czas, żebyśmy od nowa ułożyli stosunki państwo-Kościół - podkreślała. Jak mówiła, sprawą dawno załatwioną powinna być kwestia związków partnerskich. Oceniła, że kolejne ekipy rządzących nie podejmowały się tego z obawy przed krytyką Kościoła.
To państwo musi zadbać o dostęp do zabiegów aborcji ze wskazań medycznych lub u ofiar gwałtów przez placówki korzystające ze środków publicznych - zaznaczyła Lubnauer. 

Takie placówki muszą realizować obowiązujące przepisy prawne - dodała. Zdaniem posłanki, o procedurze in vitro powinny decydować tylko względy medyczne. Ideologia nie może wpływać na liczbę zamrażanych zarobków, czy kwestię dofinansowania zabiegów - wskazywała.

Nowoczesna wprowadzi związki partnerskie, oddzieli medycynę od religii, zakończy finansowanie lekcji religii przez państwo, wprowadzi dobrowolny podatek kościelny i zlikwiduje Fundusz Kościelny, zakończy finansowanie Kościoła ze środków budżetowych poza oczywistymi celami, jak ochrona zabytków sakralnych, czy hospicja prowadzone przez Kościół - mówiła.

Polska nie może stać się państwem wyznaniowym - zaznaczyła Lubnauer. Nie ma zgody na sojusz tronu z ołtarzem - dodała. 

Hasło konwencji to "Lepsza Polska - cała naprzód". Gośćmi konwencji są politycy PO Andrzej Halicki, Jan Grabiec oraz Róża Thun, a także Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów oraz Janusz Onyszkiewicz.

Gościem specjalnym wydarzenia ma być Guy Verhofstadt, szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim.

Podczas spotkania odbędzie się symboliczne wręczenie legitymacji nowym członkom Nowoczesnej. Wydarzeniu będą towarzyszyć także dwa panele dyskusyjne: "500 plus co dalej?" oraz "Związki partnerskie - dlaczego są potrzebne".

(ph)