Kontrola "zjawisk patologicznych" w spółkach Skarbu Państwa obejmie nie tylko rządy Prawa i Sprawiedliwości. Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński stwierdził, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prześwietli także ostatni rok rządów Platformy Obywatelskiej.

Akcja ma być błyskawiczna. Ministrowie mają przekazać do CBA dokumenty spółek już na początku października. Wyniki analizy będą jakby zakończone w listopadzie - mówi dziennikarzowi RMF FM Krzysztofowi Berendzie koordynator służb specjalnych. Jak podkreśla, kontrole w spółkach Skarbu Państwa to nie jest akcja doraźna, to akcja systemowa.

Jedną sprawą jest szeroka kontrola strategicznych spółek Skarbu Państwa i analiza, tego, co się działo na przestrzeni dwóch ostatnich lat. To jest bardzo istotny moment przełomu - kończą się jedne rządy, zaczynają się nowe rządy, chcemy zobaczyć na przestrzeni tych dwóch lat, co się w spółkach działo i zmieniło. A druga rzecz, to są doraźne kontrole CBA(...) zaczynają się od największych spółek - tłumaczył Mariusz Kamiński. Jak podkreślił, został już uruchomiony "cały spływ informacji, który dotrze do nas na początku października". Od tego momentu zaczną się wnikliwe, szerokie prace analityczne - dodał minister.

Spółki do kontroli

Według Mariusza Kamińskiego "to jest poważna analityczna praca, która ruszy zgodnie z moimi oczekiwaniami na początku października. Do końca miesiąca mają zostać przekazane szczegółowe informacje z kluczowych, strategicznych spółek Skarbu Państwa, będzie praca analityczna, spokojna, wnikliwa i rzetelna i tutaj nic z dnia na dzień się nie wydarzy". Koordynator służb specjalnych dodaje, że analiza będzie obejmowała również ostatni rok rządów Platformy Obywatelskiej. Chcemy przeanalizować, co się działo w spółkach, chcemy (też) zobaczyć dokładnie i wnikliwie, co się wydarzyło już po zmianie zarządów w spółkach Skarbu Państwa - zapowiedział. Rząd ponosi odpowiedzialność polityczną, za to co się dzieje w spółkach Skarbu Państwa i na pewno będzie egzekwował to, żeby wysokie standardy były respektowane w spółkach - przekonywał minister.

W poniedziałek CBA rozpoczęło kontrole w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa; dotyczą one zawieranych umów. Spółki, w których ruszyła procedura kontrolna, to: PKN Orlen, Lotos, Azoty, KGHM i Polska Grupa Zbrojeniowa. We wtorek premier Beata Szydło spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, zleciła ona ministrom, by przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek, przeanalizowali działalność zarządów.

W ubiegłym tygodniu premier zdecydowała o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji Ministra Skarbu Państwa. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Szefowa rządu poinformowała, że proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

(ug)