48 indeksów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna lub pokrewnych w kilkunastu miastach Polski - taka jest stawka Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mediach. Jak mówi w rozmowie z RMF FM profesor Radosław Pawelec - przewodniczący komitetu organizacyjnego, dla chętnych nie ma żadnych warunków wstępnych, ale kandydaci muszą "dobrze orientować się w świecie medialnym". W rozmowie profesor zdradza także szczegóły zawodów.

Karolina Bereza, RMF FM: Na czym polega konkurs wiedzy o mediach?

Radosław Pawelec, Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego: Konkurs wiedzy o mediach ma charakter ogólnopolski, jest organizowany w każdym z 16 województw przez uczelnię, która działa w tym województwie. Czasem nawet przez dwie lub trzy uczelnie, bo przecież nie zawsze jest to jedna. Uczestniczą w nim maturzyści, czyli uczniowie ostatnich klas liceum, przystępujący do matury. Tym, co mogą wygrać, przynajmniej z naszego punktu widzenia, są indeksy na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna lub pokrewnych. Są to indeksy w całej Polsce, ponieważ mamy wśród nagród "Bank Indeksów". Chyba pierwszy raz jest taka idea, żeby wszystkie uczelnie "złożyły się", dając trzy indeksy do tego banku. Ten, kto wygra i zajmie 1. miejsce, wybiera spośród wszystkich 48 - bo to 16x3. Następna osoba wybiera spośród 47 i tak dalej. Oprócz tego oczywiście są nagrody rzeczowe od naszych sponsorów oraz staże dziennikarskie w różnych redakcjach.

Jakie warunki musi spełniać osoba przystępująca do konkursu? Czy np. musi zdawać maturę z rozszerzonego języka polskiego?

Nie ma żadnych warunków wstępnych. Osoba, co jest oczywiste, dobrze powinna się orientować w świecie medialnym, w mediach polskich. Powinna też mieć podstawowe informacje o mediach europejskich i światowych, powinna też wiedzieć cokolwiek o historii mediów, a także o - w jakimś minimalnym zakresie chociaż - takiej "kuchni medialnej".

Jak się zgłosić do konkursu?

Zgłosić się do konkursu można przez naszą stronę internetową. Ponieważ konkurs jest objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, będzie też tak, że będą listy kierowane do każdej ze szkół. Tam będą szczegółowe informacje, co i jak należy zrobić, ponieważ w pierwszym etapie, tym szkolnym, to będą prace, które uczniowie muszą przygotować i wysłać do okręgowej, czyli działającej w każdym województwie, komisji konkursowej.

A kto jest w kapitule konkursu? Kto będzie oceniał te prace?

W etapie okręgowym te prace będą oceniali badacze instytutów dziennikarstwa z każdego z danych województw, a także sądzimy - ponieważ tutaj niczego nie możemy narzucać jako komitet centralny, ale możemy sugerować - żeby dołączyć do tych komisji oceniających także przedstawicieli mediów, praktyków. To samo robimy na etapie centralnym. Są tam zarówno badacze mediów, jak i właśnie praktycy.

1. Katolicki Uniwersytet Lubelski (województwo lubelskie)

2. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (województwo wielkopolskie)

3. Uniwersytet Gdański (województwo pomorskie)

4. Uniwersytet Jagielloński (województwo małopolskie)

5. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (województwo świętokrzyskie)

6. Uniwersytet Łódzki (województwo łódzkie)

7. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (województwo kujawsko-pomorskie)

8. Uniwersytet Opolski (województwo opolskie)

9. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (województwo podkarpackie)

10. Uniwersytet Szczeciński (województwo zachodniopomorskie)

11. Uniwersytet Śląski (województwo śląskie)

12. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (województwo warmińsko-mazurskie)

13. Uniwersytet w Białymstoku (województwo podlaskie)

14. Uniwersytet Wrocławski (województwo dolnośląskie)

15. Uniwersytet Warszawski (województwo mazowieckie)

16. Uniwersytet Zielonogórski (województwo lubuskie)

Współorganizatorem konkursu jest magazyn Świat Wiedzy.

(abs)