Centrum Kolei Dużych Prędkości zostanie zlikwidowane - zdecydował minister transportu. W jednostce pracują nadal 42 osoby, mimo że zapadła decyzja o wstrzymaniu budowy szybkiej kolei. Już wcześniej nasz reporter zwracał uwagę na to, że kolejarze za wszelką cenę bronili się przed zamknięciem centrum. Twierdzili, że nadzorują tam też inne inwestycje.

Tego, jak długo potrwa likwidacja jednostki, dowiemy się być może pod koniec stycznia. Dopiero wtedy zarząd PKP PLK ma przedstawić pomysł na likwidację centrum, choć decyzję ministra kolejarze usłyszeli już pod koniec grudnia.

W PKP PLK działa Centrum Realizacji Inwestycji. Mimo to powołano oddzielną jednostkę, tylko dla super szybkiej kolei. Wśród 42 zatrudnionych w niej osób jest 6 dyrektorów. Mimo likwidacji centrum, nie mają się czym martwić. W Centrum Kolei Dużych Prędkości są osoby o dużych kwalifikacjach. Z pewnością zostaną zagospodarowane na potrzeby spółki - mówi Robert Kuczyński rzecznik Centrum Kolei Dużych Prędkości.

Likwidacja może potrwać nawet kilka miesięcy, bo centrum wciąż czeka na zamówione analizy, za które ma zapłacić 49 milionów złotych. Większość tych dokumentów będzie można wyrzucić do kosza.