Już za dwa dni, od 14 marca zaczną obowiązywać przepisy Kodeksu karnego mówiące o konfiskacie auta pijanemu kierowcy. Samochód należący do kierowcy przyłapanego na jeździe na podwójnym gazie może trafić na licytację.

W czwartek 14 marca wejdą w życie przepisy zezwalające policji na konfiskatę samochodu kierowcy przyłapanego na jeździe po pijanemu. Takie pojazdy mogą trafić na aukcję, gdzie będzie można kupić je nawet za połowę ceny. Udział w akcji będzie mógł wziąć każdy Polak, który nie ma żadnych zobowiązań finansowych wobec państwa.

Konfiskata samochodu - kogo dotyczą przepisy

Konfiskata będzie dotyczyć nie tylko kierowcy z ponad 1,5 promilami alkoholu. Również pijany kierowca ze stężeniem alkoholu powyżej 0,5 promila, którzy spowodował wypadek, musi się liczyć z utratą auta. To samo czeka trzeźwego kierowcę, jeśli spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia. Taką możliwość daje nowelizacja Kodeksu karnego. 

Policja będzie miała prawo skonfiskować samochód na 7 dni. O tym, co dalej stanie się z pojazdem, zdecyduje sąd. 

W przypadku, kiedy auto nie jest własnością kierującego, sąd zdecyduje o przepadku jego równowartości. 

Co, jeśli samochód prowadzony przez pijanego kierowcę jest służbowy? Wtedy sąd nakłada nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. 

Tyle mówią przepisy Kodeksu. Problem w tym, że nie ma do nich przepisów wykonawczych. 

Jeżeli od przepisu wykonawczego zależy możliwość działania w tej sprawie to w sposób oczywisty ten przepis musi się pojawić - mówił kilka dni temu wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Pijani kierowcy to wciąż plaga na polskich drogach

Tylko wczoraj policja zatrzymała 320 kierowców, którzy wsiedli za kierownicą po spożyciu alkoholu, dzień wcześniej było ich 337, w niedzielę 401. 

Z dostępnych danych wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku policjanci zatrzymali ponad 47 tysiąca nietrzeźwych kierujących.

Kierujący pojazdami będący pod działaniem alkoholu spowodowali w pierwszym półroczu 2023 roku 554 wypadki drogowe, w których zginęło 67 osób.