Ponad 300 tysięcy złotych udało się zabrać na budowę nowych domów dla rodzin Nowaków z Nowej Huty podczas koncertu charytatywnego, który zorganizowano w krakowskim Teatrze Słowackiego. Staną one niedaleko miejsca, w które latem ubiegłego roku uderzyła Cessna, pozbawiając kilkanaście osób dachu nad głową.

W koncercie charytatywnym wzięli udział tacy artyści jak: Halina Frąckowiak, Halina Młynkowa, Stanisław Sojka, Olek Klepacz i Zbigniew Wodecki. To zestawienie wykonawców, których na jednej scenie można byłoby zobaczyć tylko na festiwalu w Opolu - mówił Adam Niedzielin, który przygotowywał przedsięwzięcie od strony muzycznej.

W programie koncertu znalazły się już nieco zapomniane piosenki o Krakowie. Jesteśmy zaangażowani w pomoc państwu Nowakom od momentu tragedii. Koncert charytatywny stanowi ważny krok na ich rzecz. Udało nam się połączyć szczytny cel z promocją Krakowa i jego kultury - mówi współorganizator koncertu Ireneusz Raś.

Święta pod swoim dachem

Dzięki zebranym funduszom prace przy budowie domów dla rodziny Nowaków z Nowej Huty mają szanse ruszyć już w czerwcu. Chcielibyśmy późną jesienią oddać domy w stanie deweloperskim, czyli jest szansa, że Wigilię obie rodziny spędzą u siebie. Taki jest nasz cel - podkreśla Ireneusz Raś.

Budowy nowego domu nie mogą doczekać się członkowie rodzin. Mieszkamy w przybudówce, która nam ocalała. Jest tam jeden pokój, kuchnia, mała łazienka - ciężko się tam poruszać. Marzymy o nowym domu - mówi reporterowi RMF FM Bogdan Nowak.

Domy Nowaków doszczętnie spłonęły

21 sierpnia 2011 roku obok domów państwa Nowaków rozbiła się Cessna. Wszyscy, którzy byli w budynkach, zdołali uciec. Domy stanęły jednak w płomieniach po tym, jak z samolotu wyciekło paliwo. Nadzór budowlany zlecił ich rozbiórkę. Od momentu wypadku w pomoc Nowakom zaangażowało się wiele osób. Koordynacją i organizacją akcji społecznej "Tak dla Nowaków!" zajęło się Stowarzyszenie Tak, Kraków!