"Możliwe są daleko idące zmiany w projekcie dotyczącym ustroju Warszawy, również jeśli chodzi o zakres terytorialny tworzonej metropolii" - zadeklarował poseł PiS Jacek Sasin. Z kolei wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oświadczył, że "nie ma zamiaru ingerować w to, czego chcą gminy".

"Możliwe są daleko idące zmiany w projekcie dotyczącym ustroju Warszawy, również jeśli chodzi o zakres terytorialny tworzonej metropolii" - zadeklarował poseł PiS Jacek Sasin. Z kolei wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oświadczył, że "nie ma zamiaru ingerować w to, czego chcą gminy".
Poseł PiS Jacek Sasin i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera /Jakub Kamiński /PAP

J. Sasin: Będziemy chcieli dojść do wspólnego, kompromisowego rozwiązania

Powodem spotkania był przygotowany przez PiS i złożony w Sejmie projekt ustawy przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt wywołał krytykę ze strony władz Warszawy oraz części samorządów.

Sasin, wraz z wojewodą mazowieckim spotkali się z samorządowcami m.in. z gmin, które objął projekt PiS w sprawie metropolii warszawskiej. Poseł PiS zadeklarował gotowość do prac nad projektem ustawy, w których mieliby brać udział także samorządowcy zainteresowanych gmin.

Będziemy chcieli dojść do jakiegoś wspólnego, kompromisowego rozwiązania, które gdzieś wychodziłoby od tej koncepcji, którą zaproponowaliśmy, a która byłaby modyfikowana pod wpływem oczekiwań i argumentów strony samorządowej - powiedział Sasin.

Według niego, w projekcie możliwe są "daleko idące zmiany, również jeśli chodzi o pewien zakres również terytorialny tej propozycji".

Poseł PiS podkreślił, że w intencji autorów projektu było, żeby gminy pozostały niezależne. Nie ma żadnych pomysłów włączania jakiejkolwiek gminy do jakiegoś większego tworu, nie ma pomysłów pozbawiania gmin kompetencji, suwerenności - zapewnił Sasin.

Jak dodał kolejne rozmowy będą dotyczyć wyższego stopnia samorządu terytorialnego - stopnia metropolitarnego. Tutaj wszelkie rozwiązania będziemy testować i będziemy próbowali znaleźć takie rozwiązanie, które również nie będzie skutkować rozbudową biurokracji, to jest ostatnie co byśmy chcieli zrobić - powiedział.

Za trzy tygodnie kolejne spotkanie ws. metropolii warszawskiej

Sasin zapowiedział, że kolejne podobne spotkanie w sprawie projektu dotyczącego metropolii warszawskiej odbyć ma się za trzy tygodnie. Wtedy - jak dodał - ustalony ma też zostać harmonogram dalszych prac. Nie ma dzisiaj wielkiej presji czasowej, bo mamy jeszcze rzeczywiście dość duży okres czasu do nowych wyborów samorządowych, mamy ten komfort pracy, możemy tę pracę wykonać dobrze, a nie w pośpiechu - zaznaczył.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który brał udział w środowym spotkaniu powiedział dziennikarzom, że jeżeli intencją polityków PiS jest rozwiązywanie problemów mieszkańców metropolii warszawskiej, to projekt ustawy powinien zostać złożony jako rządowy, z pełnymi konsultacjami.

Oburzenie wszystkich samorządów bez wyjątku wynikało gównie z tego, że skierowano to ścieżką, która jest ścieżką ekspresową - powiedział wiceprezydent stolicy odnosząc się do tego, że projekt ws metropolii warszawskiej został złożony jako poselski. Dodał, że miasto i samorządowcy wystosowali apel o wycofanie projektu PiS ze ścieżki legislacyjnej.

Wiceprezydent stolicy zaznaczył również, że jest intencja rozmowy o metropolii, a "wrzucana jest ustawa o ustroju m.st. Warszawy, która jest ustawą ustrojową i nie ma nic wspólnego z rozwiązaniami w innych aglomeracjach, chociażby śląskiej, poznańskiej czy trójmiejskiej". Wszyscy samorządowcy zwracali uwagę, że te intencje nie mają odzwierciedlenia w tej ustawie. Podkreślaliśmy, że pracujemy w metropolii od kilku lat - powiedział Olszewski.

Dostaliśmy deklarację, że wszystkie rzeczy, które są niezgodne z intencją również naszą, mają z tej ustawy zniknąć. Z tym, że wówczas tej ustawy po prostu nie będzie - stwierdził wiceprezydent stolicy.

W poniedziałek Rada Warszawy głosami PO przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 26 marca referendum w sprawie zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic. We wtorek o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. W środę natomiast prezydent Legionowa Roman Smogorzewski poinformował, że Legionowo chce przeprowadzić podobne referendum, a uchwałę w tej sprawie podejmie rada miasta. 

(ph)