Biżuteria z Babą Pruską wygrała w plebiscycie na najlepszą pamiątkę Warmii i Mazur. Nie jest to jednak tani souvenir, bo komplet kosztuje ponad 400 złotych.

W plebiscycie na pamiątkę Warmii i Mazur można było głosować na prace nagrodzone w trzech poprzednich edycjach konkursu. W sumie, przez trzy lata wpłynęło blisko 200 propozycji, a osiem zwycięskich walczyło o miano tegorocznego laureata. Były to m.in. Plakietka Warmia i Mazury, wisiorek Mazury i kropka, gwizdawka 3-tonowa, kubek z nadrukiem, bieżnik ozdobny oraz komplet biżuterii.

Zwyciężyła biżuteria, której autorką jest Anna Szewczyk-Ciesielska. To ręczna robota, której motywem przewodnim była Baba Pruska (kamienny posąg z czasów średniowiecza). Drugie miejsce zdobyła zawieszka "Mazury i kropka" wykonana przez Jadwigę Antuszewicz, a trzecie miejsce kubek z nadrukiem i podkładką filcową autorstwa Izabeli Gaweł-Kokorniak.

Pamiątka regionalna to symbol, lokalny produkt nawiązujący do jego natury, historii i tradycji - mówi marszałek Jacek Protas. Jest ważnym elementem promocji regionu, istotnym w kreowaniu jego pozytywnego wizerunku - dodaje.