Desygnowana na premiera Ewa Kopacz zakończyła rozmowy z urzędującymi ministrami. W czwartek wieczorem skład nowego rządu poznał prezydent Bronisław Komorowski. W piątek zostanie on przedstawiony opinii publicznej. Według Kopacz, rząd ma być merytoryczny, pełen silnych osobowości i ma spajać PO.

Mój rząd będzie merytoryczny, pełen silnych osobowości i będzie spajał Platformę Obywatelską - ogłosiła desygnowana na premiera Ewa Kopacz. Zapowiedziała również, że nie będzie zmian struktur ministerstw. czytaj więcej

Po spotkaniu Kopacz z prezydentem, szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała, że Bronisław Komorowski przyjął do wiadomości skład nowej Rady Ministrów i aktualny jest kalendarz zakładający, że rząd w poniedziałek 22 września zostanie powołany, a 1 października prezydent będzie chciał wysłuchać expose premier Kopacz.

Kopacz: To będzie rząd merytoryczny, pełen silnych osobowościKopacz w czwartek po południu zakończyła prowadzone od dwóch dni konsultacje dotyczące obsady stanowisk w nowym rządzie i w Sejmie. Zakończyłam swoją pracę w ramach misji, którą powierzył mi prezydent. Zakończyłam przegląd merytoryczny i rozmowy z obecnie urzędującymi ministrami - mówiła Kopacz dziennikarzom.

Zapowiedziała, że "część z urzędujących ministrów pozostanie na swoich stanowiskach, część będzie musiała się ze stanowiskami pożegnać". Zapewniała także, że nie będzie zmieniać struktur poszczególnych ministerstw.

Kiedy prezydent powierzył mi tę misję (tworzenia rządu), postawiłam sobie trzy zadania - ma to być rząd merytoryczny, pełen silnych osobowości i który będzie jednoczył PO. Osiągnęłam swój cel. To będzie rząd merytoryczny, pełen silnych osobowości i będzie spajał PO. Z takim przekazem udam się do prezydenta - mówiła Kopacz.

Trzaska-Wieczorek podkreśliła po czwartkowym spotkaniu Komorowskiego z Kopacz, że "prezydent jest zaniepokojonym tym, że zanim jeszcze przedstawiono skład nowej Rady Ministrów, już pojawiły się pewne słowa krytyki pod jej adresem". W związku z tym prezydent apeluje do sił politycznych o to, żeby zachować ten dobry obyczaj i dać jednak te sto dni nowemu rządowi na to, żeby mógł zacząć wdrażać program - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

W piątek skład rządu pozna opinia publicznaKopacz, która już wcześniej deklarowała, że skład nowej Rady Ministrów najpierw pozna prezydent, opinii publicznej zaprezentuje go w piątek. Konferencja zaplanowana jest na godz. 10.

Przedstawione mają zostać nie tylko nazwiska poszczególnych ministrów, ale i przyszłego marszałka Sejmu. Funkcja ta ma przypaść dotychczasowemu szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu. Wicemarszałkiem, w miejsce Cezarego Grabarczyka, który ma zostać ministrem sprawiedliwości, ma zostać rzeczniczka rządu Donalda Tuska Małgorzata Kidawa-Błońska - potwierdziły PAP źródła w PO.

W gabinecie Kopacz znajdzie się prawdopodobnie kilkunastu ministrów rządu Donalda Tuska, w tym Siemoniak, który ma zostać również wicepremierem - dotychczasowe stanowiska zachować mają też: Karpiński i Grabowski oraz szefowie resortów: finansów Mateusz Szczurek, edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, kultury Małgorzata Omilanowska oraz sportu Andrzej Biernat.

Obecne funkcje utrzymają ministrowie wskazani przez PSL: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz rolnictwa Marek Sawicki. Z kolei minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski najprawdopodobniej przejdzie do MSZ w miejsce obecnego ministra ds. europejskich Piotra Serafina, który udaje się z Tuskiem do Brukseli - według informacji uzyskanych przez PAP, nowym szefem MAC zostać ma Andrzej Halicki. Nie wiadomo, czy w rządzie pozostanie ostatecznie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Z informacji PAP w PO wynika, że największym zaskoczeniem może być obecność w rządzie uchodzącego za głównego oponenta Tuska i Kopacz w PO b. wicepremiera, b. szefa MSWiA, b. marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, obecnie szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Pojawiły się informacje, że miałby zostać szefem MSZ.

Stanowisko straci obecny minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Wbrew spekulacjom medialnym, nie obejmie on resortu spraw wewnętrznych w miejsce Bartłomieja Sienkiewicza, a po prostu odejdzie z rządu. Dotychczasowego szefa MSW zastąpić ma - według doniesień medialnych - posłanka Platformy Teresa Piotrowska.

Nie wiadomo, kto obejmie resort infrastruktury i rozwoju. W mediach pojawiają się nazwiska dotychczasowej wiceminister MIR Patrycji Wolińskiej-Bartkiewicz oraz wiceprezes PKP S.A. Marii Wasiak. Obecna szefowa MIR, wicepremier Elżbieta Bieńkowska od 1 listopada ma zostać nowym komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego.

Rząd Kopacz zostanie zaprzysiężony w poniedziałek 22 września. 1 października nowa premier wygłosi w Sejmie expose; w najbliższą środę Sejm wybierze z kolei nowych: marszałka i wicemarszałka Sejmu.

(mal)