"W Polsce nie ma bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego. Jednak podjęto działania, by lepiej przygotować Polskę do zjawisk o charakterze terrorystycznym, które mogą wystąpić w Europie" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Czy Polska jest narażona na atak terrorystów?

"Zdaniem władz i służb specjalnych nie jesteśmy obecnie celem zamachu. Analitycy na ogół zgadzają się z taką oceną sytuacji, zwracają jednak uwagę na wciąż istniejące zagrożenie ze strony islamistów. Mogą oni uderzyć w naszym kraju, jeśli dojdą do wniosku, że im się to opłaci, np.... czytaj więcej

Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent poinformował, że wnioski dla Polski związane z kryzysem na tle zamachu terrorystycznego we Francji były jednym z punktów posiedzenia Rady. Dodał, że informację na ten temat przedstawili szefowa MSW Teresa Piotrowska oraz koordynator ds. służb specjalnych Jacek Cichocki.

Z tego płynie wniosek w zasadzie jeden, że aczkolwiek (...) - Taka jest ocena odpowiednich służb - nie grożą nam bezpośrednie zagrożenia tego samego typu, co we Francji, to jednak muszą być uruchamiane i są uruchamiane systemy państwa, także przegląd systemu prawnego, które by pozwoliły na lepsze przygotowanie państwa polskiego na przyszłość do zjawisk kryzysowych o charakterze terrorystycznym, które w Europie mogą się wydarzyć - powiedział prezydent Komorowski.

Tematem Rady Bezpieczeństwa Narodowego był m.in. projekt doktryny cyberbezpieczeństwa RP. 

(mal)