Komornik z Wrocławia i asesor komorniczy z Bełchatowa zostali zawieszeni. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skierował też wnioski o usunięcie ich ze służby. Oprócz tego w resorcie sprawiedliwości powołany został zespół, który ma opracować reformę systemu komorniczego.

Według mediów, asesor komorniczy z Bełchatowa zajął sprzęt, należący do córki dłużnika, mimo że podczas interwencji kobieta tłumaczyła, że ojciec mieszka w sąsiednim domu. Media donosiły też o sprawie komornika z Wrocławia, z którego konta zniknęły pieniądze pochodzące z licytacji komorniczej nieruchomości. Chcę, żeby poszedł do społeczeństwa, w Polskę, jasny przekaz: zero tolerancji dla nadużyć komorniczych. Mamy dość stosowania presji wobec rodzin osób niebędących dłużnikami i podobnych działań, które w naszej ocenie nie są zgodne z prawem - tłumaczył Patryk Jaki. Zaznaczył, że sprawy komorników z Wrocławia i Bełchatowa rozstrzygnie komisja dyscyplinarna przy Krajowej Radzie Komorniczej.

Według wiceministra sprawiedliwości, resort chce rozwiązać problem systemowo; dlatego powstał zespół, który ma opracować reformę systemu komorniczego w Polsce. Zbyt często dochodzi do nadużyć komorników. Zbyt często opinia publiczna jest zbulwersowana takimi przykładami. Trzeba to zmienić. Ale jednocześnie jako ministerstwo sprawiedliwości widzimy problem nie tylko z perspektywy dłużnika, ale również z perspektywy wierzyciela, gdzie skuteczność pracy tego obszaru działalności państwa jest dalej niska, niższa niż w większości państw UE. I tym również zajmie się zespół powołany w MS - powiedział wiceminister.

Pytany o szczegóły planowanych zmian Jaki zastrzegł, że zespół dopiero rozpoczyna pracę. Nasze propozycje przedstawimy komornikom i samorządom komorniczym. Będziemy szeroko konsultowali ten projekt. Chcielibyśmy, aby w Polsce egzekucja komornicza odbywała się na cywilizowanych zasadach - powiedział wiceminister.

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

Na początku stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma usprawnić komornicze dyscyplinarki. Jednym z głównych celów ustawy jest wprowadzenie do postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przeciwko komornikom, asesorom komorniczym i aplikantom komorniczym instytucji rzecznika dyscyplinarnego.

Zgodnie z ustawą do zadań rzecznika dyscyplinarnego będzie należało m.in. prowadzenie dochodzenia mającego na celu zebranie dowodów dla wyjaśnienia okoliczności sprawy, a także - w razie złożenia wniosku o ukaranie - pełnienie funkcji oskarżyciela w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną oraz sądem okręgowym.

Temat odpowiedzialności dyscyplinarnej komorników stał się w zeszłym roku głośny w związku ze sprawą niesłusznego zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy. Stracił on pojazd o wartości ok. 100 tys. zł w ramach postępowania egzekucyjnego przeciw dłużnikowi, którym - jak się okazało - był jego sąsiad. Po zabraniu ciągnika na wniosek wierzyciela trafił on do komisu, gdzie sprzedano go za ok. 40 tys. zł.