Była kwatera Hitlera w Gierłoży w woj. warmińsko-mazurskim ponownie w rękach Skarbu Państwa. Wilczy Szaniec zajmowany jest przez komornika. Lasy Państwowe wypowiedziały prywatnej spółce dzierżawę, bo ta nie wywiązywała się z umowy.

Była kwatera Hitlera w Gierłoży w woj. warmińsko-mazurskim ponownie w rękach Skarbu Państwa. Wilczy Szaniec zajmowany jest przez komornika. Lasy Państwowe wypowiedziały prywatnej spółce dzierżawę, bo ta nie wywiązywała się z umowy.
Komornik na terenie Wilczego Szańca /Tomasz Waszczuk /PAP

Zamknięta została m.in. restauracja, nie można też wykupić noclegu. Tak będzie do czasu, kiedy Nadleśnictwo Srokowo zakupi kasy fiskalne. Nadleśnictwo zadeklarowało, że nie podniesie cen biletów wstępu. Do tej pory wynosiła ona 15 zł, dodatkowo - 10 zł - płatne było miejsce parkingowe.

Zwiedzanie i parkowanie w Wilczym Szańcu jest teraz bezpłatne.

Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęliśmy czynności komornicze z asystą policji i firmy ochroniarskiej. Komornik po kolei zajmuje majątek Skarbu Państwa w Wilczym Szańcu, m.in. kolejne pokoje w hotelu znajdującym się na terenie obiektu, następnie restaurację. Wymieniane są zamki w drzwiach. Czynności pewnie potrwają kilka godzin - mówi nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz. Wilczy Szaniec znajduje się na terenie tego nadleśnictwa.

Piotrowicz wyjaśnił, że komornik spisuje protokół zajęcia na kolejnych nieruchomościach i ruchomościach, by następnie przekazać to właścicielowi - czyli Lasom Państwowym, które w imieniu Skarbu Państwa zarządzają byłą kwaterą Hitlera.

Spółka, która decyzją sądu musi opuścić to miejsce, złożyła w ubiegłym tygodniu wniosek o wyłączenie komornika, ale sąd się na to nie zgodził.

Odzyskanie majątku Skarbu Państwa przez nadleśnictwo poprzedziła batalia sądowa trwająca kilkanaście miesięcy, ponieważ spółka skarżyła wyroki sądowe.

Spółka miała dzierżawę na 20 lat

W 2012 r. nadleśnictwo, po przetargu w którym wzięło udział dwóch oferentów, podpisało ze spółką 20-letnią umowę dzierżawy. Zgodnie z nią, dzierżawca miał płacić czynsz (plus procentowy udział w przychodach z dzierżawy), wykonywać remonty i modernizacje (w tym te, które poprawiają bezpieczeństwo zwiedzających) oraz współpracować z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy projekcie edukacyjno-historycznym.

W marcu 2015 r. nadleśnictwo uznało, iż dzierżawca nie wywiązuje się z warunków umowy (m.in. od dłuższego czasu nie płacił czynszu, choć działalność była prowadzona, nie było też współpracy z resortem kultury) i ją wypowiedziało. Procesy sądowe w tej sprawie trwały wiele lat.

Wilczy Szaniec jedną z największych atrakcji Mazur

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera. Dziś Wilczy Szaniec to jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur.

(mpw)