Donald Tusk nie pojawi się we wtorek na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT. Jak napisał jego pełnomocnik Roman Giertych: "Złożyłem wniosek o usprawiedliwienie jutrzejszej nieobecności mojego klienta. (...) Tak jak już przed ostatnim przesłuchaniem sygnalizowałem Komisji w końcówce kadencji PDT jest bardzo zajęty".

Na razie nie ma nowego terminu przesłuchania Donalda Tuska.

Wtorkowe posiedzenie komisji śledczej ds. VAT jest odwołane - powiedział po godzinie 17 w poniedziałek jej przewodniczący Marcin Horała. Dodał, że nie ustalono jeszcze nowego terminu przesłuchania b. premiera Donalda Tuska.

Jeżeli komisja wyznaczy nowy termin przesłuchania, to podany on będzie w ciągu dwóch najbliższych dni - dodał.

Były premier przed komisją

Po raz pierwszy Donald Tusk zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT 17 czerwca tego roku. Jak powiedział w ostatni piątek wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS), ma jeszcze bardzo dużo pytań do byłego premiera. Jak tłumaczył, chodzi o to, że poprzednie przesłuchanie było bardzo krótkie. W dalszym ciągu nie wiem, na ile premier miał wiedzę o tym, o czym raportowały podległe mu służby - o wyłudzeniach - dodał poseł PiS.

Do tej pory komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ubiegłego roku zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-96 Witold Modzelewski, a ostatnim świadkiem- 9 lipca - był były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku.

Opracowanie: