Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Joanna Kopcińska zastąpi Rafała Bochenka na stanowisku rzecznika rządu, Marek Suski będzie nowym szefem gabinetu politycznego premiera, a nowym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został dotychczasowy wiceszef MON Michał Dworczyk.

Kopcińska dziękowała premierowi za zaufanie. To ogromne wyzwanie. Do nowego zadania podchodzę odpowiedzialnie, liczę na współpracę, pragnę korzystać z wiedzy, doświadczenia ministra Rafał Bochenka. Bardzo dziękuję za to, co pan robił i liczę, że będę mogła na co dzień korzystać z pańskiej wiedzy - oświadczyła Kopcińska. Joanna Kopcińska do tej pory była wiceszefową sejmowej komisji zdrowia i zasiadała w sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. 

Panie premierze melduję gotowość do pracy moją i pana ministra Bochenka; Centrum Informacyjne Rządu jest do pana i państwa dyspozycji. Będę bardzo ciężko pracowała, aby nasz kraj, nasza ojczyzna była dumna z tego, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości - dodała Kopcińska.

Morawiecki poinformował jednocześnie, że Bochenek pozostanie w KPRM jako minister. Poinformował, że Bochenek będzie "zajmował się tematami w pełnym uzgodnieniu" z nim oraz z byłą premier Beatą Szydło.

Wcześniej Mateusz Morawiecki odwołał już Elżbietą Witek. Funkcję szefa gabinetu politycznego premiera objął poseł PiS Marek Suski. Bardzo dziękuję, panie premierze, za zaufanie, postaram się ze wszystkich sił pracować dla dobra Polski, mam nadzieję, że będę potrafił swoją pracą przysłużyć się do tego, żeby w naszej ojczyźnie było lepiej - powiedział Suski.

Zadeklarował "ciężką pracę i otwartość na współpracę z mediami". Bo rzeczywiście chcemy pokazywać, co rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie robił, a jestem przekonany, że będzie to bardzo wiele dobrych rzeczy - powiedział Suski.

Do zmiany doszło także na stanowisku szefa KPRM. Beatę Kempę zastąpi Michał Dworczyk, który do tej pory pełnił funkcję podsekretarza Ministerstwa Obrony Narodowej. Chciałem bardzo serdecznie podziękować pani minister Beacie Kempie, która zostaje w randze sekretarza stanu i będzie pełniła bardzo ważne funkcje dalej w KPRM. Na to miejsce zdecydowałem się powołać pana Michała Dworczyka, posła ziemi wałbrzyskiej. Pan minister obejmie jutro funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - powiedział premier Morawiecki.

Dworczyk podziękował premierowi oraz "ścisłemu kierownictwu politycznemu partii za zaufanie, którym został obdarzony". Ta funkcja to wielki zaszczyt, ale przede wszystkim to jest wyzwanie i zobowiązanie do służby na rzecz Rzeczpospolitej. Z całym zespołem współpracowników zrobimy wszystko, żeby Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewniła sprawne działanie i sprawną obsługę rządu - powiedział Dworczyk.

Szef rządu dodał także, że również nowa funkcja minister Beaty Kempy jest już precyzyjnie określona. Z mojej perspektywy mogę powiedzieć - niezwykle ważna funkcja, kluczowa funkcja. Pani minister Kempa zostaje, jako członek Rady Ministrów - powiedział Morawiecki.

Zmiany w komisji śledczej ds. Amber Gold

W związku z nowymi obowiązkami Marka Suskiego i Joanny Kopcińskiej, potrzebne będą zmiany w komisji śledczej ds. Amber Gold. Tam trzeba będzie znaleźć, co nie będzie łatwe, równie dobrych członków tej komisji - powiedział Morawiecki.

Premier zwrócił przy tym uwagę, że przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) "sprawnie zarządza całością niezwykle trudnych zagadnień, niezwykle skomplikowanych (spraw), związanych z tomami akt, pism, odpowiedzi różnych instytucji, które były w to włączone".

Jestem pełen podziwu dla całej komisji, że stara się wyjaśnić prawdę - podkreślił szef rządu.

Tutaj rzeczywiście będzie potrzebne zastępstwo - zaznaczył Morawiecki.

(az)