Dziś w powiecie kluczborskim na Opolszczyźnie ruszają obowiązkowe, bezpłatne szczepienia przeciwko wywołującym sepsę meningokokom typu C. Szczepienia obejmą dzieci i młodzież od 7. do 19. roku życia.

Młodzież w wieku 16-19 lat zostanie zaszczepiona za pieniądze z rezerwy ministra zdrowia, szczepienia dla osób poniżej 16 lat ufunduje samorząd. To pierwsza w kraju taka decyzja. Zamiast wydawać pieniądze na pikniki samorząd zdecydował zaszczepić dzieci. To bardzo dobra decyzja - stwierdził opolski wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

W powiecie kluczborskim doszło w ciągu ostatnich dni do 4 prawdopodobnych zachorowań na chorobę meningokokową. W jednym przypadku mamy już pewność, że powodem są meningokoki typu C, pozostałe trzy przypadki są wciąż badane, ale prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie - zaznaczył inspektor. Od początku roku w województwie w wyniku wstrząsu septycznego zmarły trzy osoby.

Kluczbork to drugi na Opolszczyźnie powiat, gdzie zdecydowano o masowych bezpłatnych szczepieniach przeciwko meningokokom. W kwietniu zaszczepiono ponad 11 tys. mieszkańców powiatu brzeskiego w wieku 11-19 lat.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie prowadząca do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.