Masz w telefonie z Androidem program do korzystania z konta w banku? Mogłeś paść ofiarą hakerów. W oficjalnym sklepie Google Play pojawiły się dwie niebezpieczne aplikacje - CryptoMonitor i StorySaver.

Programy, już usunięte ze sklepu Google, ściągnęło kilka tysięcy Polaków. Aplikacje, zamiast sprawdzać kursy kryptowalut i śledzić interesujące historie na Instagramie, bo to powinny robić, podszywają się pod mobilne aplikacje działających w Polsce banków.

Wysyłają komunikaty, takie jak oficjalne aplikacje, po to, żeby przechwycić login i hasło do bankowego konta. To jednak nie wszystko. Jak podkreślają eksperci, obie aplikacje potrafiły również bez wiedzy użytkownika przechwytywać wiadomości SMS, zawierające kody do autoryzowania transakcji online. 

Firma ESET, która jako pierwsza wpadła na trop złośliwych aplikacji poinformowała już Google o wykrytych zagrożeniach. Niestety, do momentu ich usunięcia, zostały pobrane przez polskich użytkowników kilka tysięcy razy. 

Jeśli korzystasz z zainfekowanych aplikacji, musisz natychmiast ją usunąć. Zła wiadomość jest taka, że jeśli ją zainstalowałeś, a masz na swoim urządzeniu jedną z czternastu wybranych aplikacji bankowych, oszuści mogli nie tylko dostać się do Twojego rachunku bankowego, ale też wyprowadzić z niego Twoje pieniądze - podkreśla Kamil Sadkowski z ESET. Eksperci radzą szybki kontakt z bankiem i weryfikację ostatnich transakcji.

Aby uniknąć infekcji tego typu złośliwymi aplikacjami należy zawsze sprawdzać oceny aplikacji oraz ich recenzje przed instalacją na swoim urządzeniu. Warto zwrócić uwagę na uprawnienia, jakich żądają pobierane aplikacje, a także zabezpieczyć swój tablet lub smartfon oprogramowaniem ochronnym.

Oto lista wszystkich 14 aplikacji bankowych, pod które podszywały się złośliwe programy:


1. Alior Mobile
2. BZWBK24 mobile
3. Getin Mobile
4. IKO
5. Moje ING mobile
6. Bank Millennium
7. mBank PL
8. BusinessPro
9. Nest Bank
10. Bank Pekao
11. PekaoBiznes24
12. plusbank24
13. Mobile Bank
14. Citi Handlowy

(m)