Co najmniej pięć milionów złotych - na tyle, wstępnie, oszacowano straty w gminach Brenna i Goleszów na Śląsku Cieszyńskim. Wczoraj przeszły tam potężne nawałnice. Trzy miliony to straty w gminie Brenna. Uszkodzone zostały przepusty i drogi, podtopione są również domy. Straty w gminie Goleszów to dwa miliony.

Największe szkody żywioł wyrządził w Górkach Wielkich w gminie Brenna. Woda podtopiła 55 budynków. Wicewójt Brennej Krzysztof Majeran powiedział, że tak silnej nawałnicy połączonej z gradobiciem nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Wezbrane wody niewielkiego potoku Wschodnica, który osiągnął około 3 metrów głębokości, całkowicie zniszczyły drogę przy miejscowej szkole. Droga jest zdewastowana; asfalt jest powyrywany. Utrudnia to dodatkowo dostęp do pobliskich domów - powiedział. Podczas burzy w szkole schroniło się sześcioro dzieci. Dzięki pomocy policjantów udało się je bezpiecznie ewakuować. Dziś lekcje odbywają się tam normalnie.

W rejonie Górek Wielkich woda zalała studnie.

Burza wyrządził szkody także w Goleszowie, głównie w rejonie Puńcowa. Wójt gminy Krzysztof Glajcar powiedział, że podtopionych jest tam 26 budynków. Strażacy ewakuowali trzy osoby z zalanego domu. Rodzina została umieszczona w pensjonacie. Na pewno dziś jeszcze tam pozostanie. Mieszkalna część ich domu znalazła się pod wodą - powiedział.