Choć rozpoczęła się wiosna astronomiczna, to prognozy pogody na najbliższe dni i noce dla większości polskich miast nie pozwalają się jeszcze spodziewać "prawdziwej" wiosny. Będzie zimno i śnieżnie! Dziś na południu kraju może spaść nawet 10 cm śniegu.

Największym fenomenem tegorocznej zimy była jej długotrwałość. Od grudnia niemal nie widzieliśmy Słońca - podkreślił klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tadeusz Niedźwiedź. I ostrzega, że nawroty zim mogą się pojawiać nawet w kwietniu. A w ciągu ostatnich 50 lat kilka razy zdarzało się, że nawet w maju zielone drzewa i kwitnące bzy na krótko zostały przysypane śniegiem - dodał.

Synoptycy nie dają nadziei i zapowiadają chłodne powietrze arktyczne. We wschodniej części Polski będzie padać śnieg. Na południu Podlasia, na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz na wschodzie Mazowsza i Świętokrzyskiego nawet intensywnie. Może spaść 10 cm śniegu. Uwaga kierowcy, noga z gazu! Będzie wiał wiatr, a to oznacza, że na drogach mogą powstać zawieje. Drogi będą śliskie i niebezpieczne.

Będzie też zimno i te niskie temperatury będą nas gnębić nawet do połowy przyszłego tygodnia. W dzień termometry będą wskazywać minus 5 stopni. Tylko na Suwalszczyźnie minus 8. Za to mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny będą mogli się cieszyć temperaturą od zera do plus 1 stopnia C.


Niestety, zapowiedzi synoptyków na kolejne dni nie wskazują na poprawę pogody. Nadal zima będzie górą. Sprawdź sam na mapach pogody, przygotowanych dla RMF FM przez Biuro Prognoz Pogody "Cumulus".