Sąd Okręgowy Warszawa - Praga skazał Andrzeja P. pseudonim Salaput na 15 lat pozbawienie wolności za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd Okręgowy Warszawa - Praga skazał Andrzeja P. pseudonim Salaput na 15 lat pozbawienie wolności za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wyrok nie jest prawomocny.
Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu w grudniu 2009 r. /Kuba Kaługa /RMF FM

Andrzej P. został oskarżono o założenie i kierowanie w latach 2004-2009 zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, o udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, paserstwo i inne. Na ławie oskarżonych zasiedli także członkowie kierowanej przez niego grupy.

Jak podała w poniedziałkowym komunikacie Prokuratura Krajowa, Sąd Okręgowy Warszawa - Praga uznał Wojciecha S. pseudonim Komandos i Rafała K. pseudonim Dragon winnymi usiłowania zabójstwa członków konkurencyjnej grupy przestępczej i skazał Wojciecha S. na karę 25 lat pozbawienia wolności (odpowiadał w warunkach powrotu do przestępstwa), zaś Rafała K. na karę 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast Michałowi S. pseudonim Mundek sąd wymierzył karę łączną 10 lat pozbawienia wolności, a Mariuszowi R. pseudonim Kaczor karę łączną 6 lat pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny

Chodzi o sprawę z wiosny 2009 r. kiedy to w Markach koło Warszawy doszło do konfrontacji dwóch grup przestępczych działających na terenie Warszawy i okolic. Powodem była próba przejęcia przez jedną z grup kontroli nad przydrożną prostytucją przy trasie na Nieporęt.

Ponieważ trasę kontrolowała "grupa markowska" i nie chciała jej oddać, doprowadziła do spotkania z "grupą szkatułową". Z chwilą pojawienia się samochodów z członkami "grupy szkatułowej" w umówionym miejscu koło cmentarza w Markach, Wojciech S. pseudonim Komandos i Rafał K. pseudonim Dragon oddali w ich stronę liczne strzały z broni palnej, które trafiły w samochody. Ostatecznie nikt nie został ranny. Jednak w wyniku oddania niekontrolowanego strzału z broni palnej Michał S. pseudonim Mundek nieumyślnie pozbawił życia swojego kolegę o pseudonimie Króciak.

Akt oskarżenia powstał w 2009 roku

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu w grudniu 2009 r. Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Wojciecha S. i Rafała K. o udział w grupie przestępczej (tzw. grupie markowskiej) oraz o zbrodnię usiłowania zabójstwa przy użyciu broni palnej członków konkurencyjnej grupy przestępczej tzw. szkatułowej.

Michał S. pseudonim Mundek został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci swojego kolegi o pseudonimie Króciak, przynależność do grupy przestępczej, udział w pobiciu, nielegalne posiadanie broni palnej.

Mariuszowi R. pseudonim Kaczor zarzucono udział w grupie przestępczej oraz udział w pobiciu.

APA