Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty skontroluje Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące przy Centrum Kształcenia "Torus" w Kielcach, którego wszyscy uczniowie zrezygnowali z egzaminu maturalnego. We wtorek dyrekcja placówki nie odebrała 22 arkuszy egzaminacyjnych przysłanych do szkoły.

W połowie kwietnia zgłoszony został fakt rezygnacji 22 uczniów z egzaminu maturalnego. W tej sytuacji kurier nie powinien był się pojawić z arkuszami - powiedziała dyrektor Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Kształcenia "Torus". Innego zdania jest Danuta Zakrzewska dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, pod którą podlega także obszar województwa świętokrzyskiego. Potwierdziła ona, że w połowie kwietnia komisja otrzymała informacje ze szkoły o rezygnacji wszystkich słuchaczy z egzaminu maturalnego. W jej opinii jednak "w tym momencie było już za późno by wstrzymać procedurę przesłania arkuszy, a obowiązkiem dyrektora jest odebranie arkuszy egzaminacyjnych".

Jak tłumaczyła dyrektor kieleckiego liceum, nie miała ona informacji, że procedura wysyłania arkuszy nie została wstrzymana.

"Coś z procesem dydaktycznym jest nie tak"

Sprawa nieodebranych arkuszy zaniepokoiła Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach, które zapowiedziało kontrolę placówki. Stawiam pytanie, dlaczego 100 procent osób zrezygnowało z tej matury? Ja wiem, że matura nie jest obowiązkowa, ale mam prawo jako kurator domniemywać, że coś z procesem dydaktycznym jest nie tak. Będę to sprawdzać - powiedziała w środę PAP Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty. To jest placówka o uprawnieniach szkoły publicznej i ona musi spełniać wszystkie standardy, tym bardziej, że otrzymuje dofinansowanie - dodała kurator.

Odrębną kontrolę przeprowadzi także Urząd Miasta w Kielcach.

Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące przy Centrum Kształcenia "Torus" prowadzi zajęcia w trybie zaocznym dla osób dorosłych.