Jesteśmy coraz bliżej powstania sejmowej komisji śledczej ws. Orlenu – mówi opozycja. Niewykluczone, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się już w piątek. Jednak nie wszystkim klubom zależy na jak najszybszym powołaniu komisji.

Opozycja jest dobrej myśli. Jutro przechodzimy do drugiego czytania, a w piątek prawdopodobnie do głosowania - mówi Konstanty Miodowicz z PO. Nie ulega wątpliwości, że ta komisja powstanie - dodaje. Jednak czy na pewno na tym posiedzeniu?

Józef Oleksy asekuruje się, mówiąc: Nie sądzę, jeśli wady uchwały zostaną podniesione w postaci poprawek, to na następnym posiedzeniu można wracać dopiero, po rozpatrzeniu tego przez komisję – wyjaśnia marszałek Sejmu.

Ale istnieje jeszcze inne – większe niebezpieczeństwo. Myślę, że ci, którzy obawiają się skutków pracy komisji śledczej, szukają sposobów, żeby ta komisja, podobnie jak komisja Rywina, jeśli już musi powstać, to żeby powstała, ale żeby była bezsilna - ostrzega Donald Tusk. Tego się boję. I z tego też może się brać dalsza zwłoka z powoływaniem komisji, która jest dla SLD wielce niewygodna...