"Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju. Nie mam nic przeciwko temu, żeby ludzie się zbierali, demonstrowali i wyrażali swoje niezadowolenie" - mówi, pytana o marsz KOD-u 4 czerwca, gość Kontrwywiadu RMF FM szefowa KPRM Beata Kempa. "Urzędnik musi być apolityczny, ale jeżeli jakiś urzędnik uznałby w swoim sercu, że musi iść na marsz KOD-u, to na pewno nie poniesie konsekwencji. Nie musi się obawiać konsekwencji z mojej strony" - zapewnia minister. 4 czerwca świętem państwowym? "Nie zastanawiałam się nad tym, ale jeśli ktoś złożyłby taki projekt, to trzeba by było to przedyskutować" - odpowiada Beata Kempa.

Podchodzę do tego bardzo spokojnie. Jesteśmy suwerennym krajem i uważam, że szanujemy inne kraje UE i chciałabym, żeby taką samą miarę stosowane do nas. Żeby pozwolono nam nasze problemy rozwiązywać na naszym podwórku - mówi szefowa Kancelarii Premiera, pytana przez słuchaczy o opinię Komisji Europejskiej. Dodaje, że jeżeli dalej opozycja "będzie stać w miejscu i dreptać w błotku", to pewnie trzeba będzie przyjąć nową ustawę o TK.

ZOBACZ, JAK SZEFOWA KPRM ODPOWIADAŁA NA PYTANIA KONRADA PIASECKIEGO W KONTRWYWIADZIE RMF FM

Beata Kempa była również pytana o wypowiedź RPO, który uważa, że PiS upartyjniło służbę cywilną. Nie ma racji. Chętnie spotkam się z nim i wyjaśnię, pokażę statystyki. Myślę, że zrewiduje swoje poglądy - odpowiada Kempa. Jej zdaniem Adam Bodnar "stawia się po stronie opozycji". Mam problem, żeby uznać, że jest człowiekiem apolitycznym - dodaje.

Cytat

Po prostu zaśpiewałam tak od serca

Śpiewanie psalmów w Bazylice św. Piotra? Po prostu zaśpiewałam tak od serca. Dla wszystkich, którzy tam byli i dlatego, że lubię śpiewać - odpowiada gość RMF FM. Jako dziecko i młoda dziewczyna czyniłam to często - komentuje. Kempa dodaje, że kto śpiewa modli się podwójnie.

Szefowa Kancelarii Premiera odpowiada również na pytania o 500+, Adama Hofmana, swój autorytet i ordynację wyborczą.