Po raz 11. ruszył plebiscyt na "Samarytanina Roku". To wydarzenie ma nie tylko uhonorować osoby bezinteresownie pomagające innym, ale i nas samych uwrażliwić na otaczających nas potrzebujących.

Organizator akcji ks. Stanisław Wysocki twierdzi, że celem wolontariuszy św. Eliasza jest postawienie żywego pomnika papieżowi Janowi Pawłowi II poprzez pomaganie potrzebującym. Za każdym razem przyświeca nam jego motto: każdy chociaż raz w życiu powinien napisać przypowieść o Samarytaninie - tłumaczy ksiądz Wysocki. Podkreśla również, że akcja ma na celu zarówno przypomnienie nauczania papieża Polaka, jak i zwrócenie uwagi na licznych, bezimiennych bohaterów tej inicjatywy - wszystkich, którzy pomagają drugiemu człowiekowi. 

Zwycięzcy plebiscytu otrzymają statuetki, nazywane Oscarami miłosierdzia. To jedyna nagroda dla zwycięzców, gdyż jak podkreśla twórca tego przedsięwzięcia robienie dobrych uczynków dla korzyści finansowych nie ma sensu. W tej akcji liczy się wielkość serca, a nie portfela.  

Wolontariat to zwrócenie uwagi na inne osoby, które są wokół nas. Nie tylko na czubek własnego nosa. - mówi wolontariusz Stowarzyszenia św. Eliasza w Krakowie. Jedna z ochotniczek twierdzi, że sensem pracy z osobami starszymi jest rozmowa, nie jedynie pomoc w zakupach czy sprzątaniu. Nasi wolontariusze poświęcają to co mają najcenniejsze - swój czas, bo już na przykład tej osoby, której pomagają jutro może nie być i to już się nie powtórzy  - podsumowuje jedna z pracownic Stowarzyszenia św. Eliasza.

Głosowanie na "Samarytanina Roku" odbywa się w dwóch kategoriach:                                                                                                        

- pracownik służby zdrowia, dla którego pomoc jest powołaniem. Są to osoby, które często bezinteresownie poświęcają swój czas dla ludzi potrzebujących i cierpiących.                           

- osoby, które nie należą do żadnej organizacji czy wolontariatu. Pomoc, jaką darzą innych wypływa z potrzeby serca.           

Zgłoszenia należy przesyłać do 8 marca:

- listownie na adres: Wolontariat św. Eliasza, 30-608 Kraków, ul. Porucznika Wąchały 5,

- korzystając z formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie internetowej www.eliasz.org.pl,

- pocztą elektroniczną na adres: samarytanin@eliasz.org.pl,

- telefonicznie: 885 512 500 /(12) 263 61 56

Głosując podajemy: imię i nazwisko, nr telefonu lub adres osoby, na którą głosujesz oraz koniecznie kilka zdań wyjaśniających, dlaczego uważasz, że ta osoba zasługuje na wyróżnienie.


(jt)