Zamknięte dla samochodów ulice, ograniczenia w ruchu pieszych – to część utrudnień, jakie czekają mieszkańców Katowic w związku ze szczytem klimatycznym ONZ. Rozpocznie się on za tydzień, ale już teraz nie wszędzie można wjechać czy wejść.

Zamknięte dla samochodów ulice, ograniczenia w ruchu pieszych – to część utrudnień, jakie czekają mieszkańców Katowic w związku ze szczytem klimatycznym ONZ. Rozpocznie się on za tydzień, ale już teraz nie wszędzie można wjechać czy wejść.
Katowice - widok na Spodek (zdj. arch.) /Jerzy Ochoński /PAP

Od dziś nie można już wchodzić na Plac i do Parku przy Pomniku Powstańców Śląskich. Ten teren zabezpiecza policja i jest przeznaczony jako miejsce ewentualnej ewakuacji uczestników szczytu.

Z informacji przekazanych przez policję wynika, że w dniach od 25 listopada do 17 grudnia 2018 r. planowane są następujące utrudnienia w ruchu drogowym:

1.Z ruchu kołowego wyłączone będą lub też obowiązywać będą ograniczenia w ruchu pieszym i kołowym w ciągu ul. Dobrowolskiego, Góreckiego, Olimpijskiej, Nadgórników. W dniu 03.12.2018r. od godz. 16:00 na Al. Korfantego na odcinku od ronda do ul. Katowickiej (za wyjątkiem osób i podmiotów uprawnionych).

2.Zakaz ruchu dla pieszych na odcinku od skrzyżowania Al. Korfantego z ul. Olimpijską do skrzyżowania ul. Olimpijskiej z ul. Roździeńskiego (nie dotyczy lewej strony chodnika - dojście do budynku ul. Olimpijska 11 od Al. Korfantego).

3.Brak będzie możliwości dojazdu do restauracji znajdującej się na parterze budynku KTW od placu Antala i Sławika.

4.Ciąg ulic Dobrowolskiego, Góreckiego, Al. Korfantego, Olimpijska, Roździeńskiego, Rondo im. gen. J. Ziętka, Kopalniana, Ścigały, Nadgórników, Jerzego Dudy-Gracza objęta zostanie zakazem zatrzymywania z możliwością odholowania pojazdu.

5.Na odcinku al. Korfanego od Ronda, w kierunku Pętli Słonecznej do ul. Olimpijskiej z ruchu kołowego wyłączony będzie prawy pas ruchu.

6.W dniach 2,3,4 grudnia w rejonie hoteli znajdujących się przy ul. Dworcowej, Uniwersyteckiej i Wojewódzkiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju z możliwością odholowania samochodu

7. Od 25 listopada do 17 grudnia 2018 r. w godz. od 7:00 do 23:00 wprowadzony zostanie zakaz poruszania się po drogach na obszarze woj. śląskiego pojazdów przewożących towary niebezpieczne  oraz pojazdów  o dopuszczalnej masie całkowitej  powyżej 12 ton z wyłączeniem autobusów. Ciągi komunikacyjne objęte powyższym zakazem dotyczą:

- DK 79 na odcinku od węzła z DK86 (Al. Roździeńskiego, DTŚ 902) do skrzyżowania ulic Chorzowska/Stęślickiego/Grundmana w Katowicach, w obu kierunkach, łącznie z tunelem przebiegającym pod rondem im. gen. J. Ziętka;

- Al. Korfantego w Katowicach od ul. Katowickiej do ronda im. gen. J. Ziętka, w obu kierunkach.

Na Szczyt Klimatyczny do Katowic ma przyjechać ok.30 tys. osób z blisko 200 krajów. Z uwagi na liczbę uczestników i liczbę planowanych spotkań można spodziewać się także wyłączenia z ruchu pieszego i kołowego innych odcinków ulic w Katowicach.

Mapkę pokazującą utrudnienia związane ze szczytem możesz znaleźć tutaj!

(mn)