Kardynał Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, trafił do szpitala. Archidiecezja Krakowska zaapelowała o modlitwę w jego intencji.

"Apel o modlitwę w intencji kard. Mariana Jaworskiego. Kard. Marian Jaworski przebywa w szpitalu. Księdzu Kardynałowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Pamiętajmy o Nim w naszych codziennych modlitwach" - podano na oficjalnym twitterowym koncie Archidiecezji Krakowskiej.

Nie ujawniono, co dokładnie dolega kard. Jaworskiemu oraz do którego z krakowskich szpitali trafił. W połowie kwietnia kard. Jaworski trafił przebywał na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej Szpitala Specjalistycznego im. Dietla w Krakowie. 

Kard. Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie.

W 1967 r. w wyniku obrażeń w wypadku kolejowym pod Działdowem duchownemu amputowano część lewej ręki. Sakrę biskupią otrzymał w 1984 r. W 1998 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem "w sercu", a godność tę otrzymał na konsystorzu w 2001.

Pierwszy rektor PAT w Krakowie

Kard. Jaworski był pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a od 16 stycznia 1991 r. do października 2008 r. pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego.

Jako biskup i kardynał Marian Jaworski uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych oraz w konklawe po śmierci Jana Pawła II, które wybrało w 2005 r. jego następcę - Benedykta XVI. 21 października 2008 r. Benedykt XVI przyjął rezygnację kard. Jaworskiego z urzędu metropolity lwowskiego. Kardynał wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie.