Kapitan marynarki Katarzyna Mazurek jako pierwsza kobieta w historii polskiej wojskowości objęła w środę dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej ORP Lublin. Uroczystość odbyła się w porcie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. "Czuję ogromną dumę i satysfakcję z tego, że udało mi się osiągnąć cel na który tak długo pracowałam" - powiedziała pani kapitan Mazurek.

Myślę, że stres i niepewność przed nowym wyzwaniem nie dotyczy jedynie kobiet, które obejmują dowodzenie, ale także i mężczyzn. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć co nas czeka podczas dowodzenia okrętem i co nam zafunduje los - dodała wyznając, że "najtrudniejsze w pływaniu na okrętach jest dostosowanie własnych właściwości i predyspozycji do warunków atmosferycznych panujących podczas realizacji zadań tego typu okrętem".

Kapitan Katarzyna Mazurek była dowódcą działu na okręcie, była zastępcą dowódcy okrętu, była także oficerem flagowym, w związku z tym nabrała odpowiedniej wiedzy, ogłady, zna tajniki służby na morzu jak i w sztabie. Dzięki temu współpraca ze mną jako dowódcą dywizjonu, który będzie nią dowodził, będzie układała się prawidłowo - ocenił komandor porucznik Grzegorz Okuliar, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych.

Myślę, że załoga doceni, że kapitan Mazurek została dowódcą i jej podejście do niektórych tematów może być inne. Inne czyli kobiece, bardziej przychylne, może mniej szorstkie. Mam nadzieję, że się nie mylę - dodał komandor Okuliar.

Kapitan marynarki Katarzyna Mazurek ma 35 lat i pochodzi z Warszawy. Ukończyła Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni.

Według informacji Ministerstwa Obrony Narodowej z 31 lipca 2015 r. w Siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełniło 4484 kobiet, w tym 346 w Marynarce Wojennej. 

(j.)