Angela Merkel z mężem rozpoczęła dzisiaj wczesnym popołudniem prywatną wizytę na Pomorzu. Kanclerz Niemiec spotkała się w Gdańsku z prezydentem Bronisławem Komorowskim i jego żoną. Po spacerze obie pary popłynęły do ośrodka prezydenckiego w Helu.

Przewodnikiem obu par po Gdańsku był dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz. Pani kanclerz była pod wielkim wrażeniem Bazyliki Mariackiej. Natomiast przyglądając się gdańskim kamienicom, nie mogła uwierzyć, że większość z nich została odbudowana po II wojnie światowej. Kanclerz sądziła, że są to oryginały z XVI czy XVII wieku - relacjonował Koperkiewicz.

Niemiecką kanclerz łączą z Gdańskiem szczególnie prywatne więzi, ponieważ właśnie w tym mieście w 1928 roku urodziła się jej matka. Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja z udziałem szefowej niemieckiego rządu wraz z mężem, polskiej pary prezydenckiej oraz premiera Donalda Tuska z małżonką.

To kolejna prywatna wizyta najbardziej niemieckich polityków w Polsce. W kwietniu na zaproszenie prezydenta Komorowskiego nasz kraj odwiedził prezydent Niemiec Christian Wulff.