Do ubiegłego tygodnia Kajetan Poznański - mężczyzna podejrzany o bestialskie zamordowanie w Warszawie młodej kobiety - miał całkowicie czystą policyjną i prokuratorską kartotekę - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. W tej chwili 27-latka szuka policja w całej Europie.

"Czysta kartoteka" oznacza tyle, że Poznański nie był nigdy notowany przez funkcjonariuszy, policja go nie zatrzymywała ani nie legitymowała, nie dostał także mandatu choćby - jak usłyszał nasz dziennikarz - za przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle.

Nazwisko Poznańskiego nie przewija się również w żadnych aktach prokuratury - nie toczyło się wobec niego żadne postępowanie.

Dopiero w ostatnich dniach - po brutalnym zabójstwie młodej kobiety w Warszawie, o które jest podejrzany - 27-latek trafił na czołówki międzynarodowych list poszukiwanych najgroźniejszych przestępców.

Według rozmówców Krzysztofa Zasady, Poznański jest teraz najpewniej za granicą.

KGP: "Poszukujemy tego mężczyzny wszelkimi dostępnymi kanałami"

Wczoraj za Kajetanem Poznańskim wystawiono tzw. czerwoną notę Interpolu. Jak informowała Komenda Główna Policji, nota taka jest informacją dla policji innych krajów, że poszukiwany jest bardzo niebezpiecznym przestępcą. Oznacza również, że wiadomość o poszukiwaniach Poznańskiego trafiła do 190 krajów, i upraszcza procedury związane m.in. z zatrzymaniem go i przekazaniem do Polski. Niezależnie od tego 27-latek jest poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Ponadto trafił na listę Europolu najbardziej poszukiwanych przestępców.

Poszukujemy tego mężczyzny wszelkimi dostępnymi kanałami w ramach Europolu, Interpolu oraz SIS (System Informacji Schengen). Zaangażowani są między innymi oficerowie łącznikowi w innych krajach Unii Europejskiej - informowała we wtorek Iwona Kuc z wydziału prasowego KGP.

W poniedziałek stołeczny sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania Kajetana Poznańskiego. Mamy materiały wskazujące na to, że Poznański może przebywać na terenie Unii Europejskiej - informował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej prok. Przemysław Nowak.

Zaznaczył również, że czynności prowadzone przez śledczych "potwierdzają podejrzenie, że sprawcą tego czynu był Kajetan Poznański". Materiał dowodowy, jeśli chodzi o sprawstwo, należy ocenić jako mocny - powiedział.

27-latek wciąż ścigany jest także w kraju. Policjanci otrzymali dotąd wiele sygnałów od osób, które twierdzą, że widziały Poznańskiego w kilku regionach Polski. Te informacje są bardzo dokładnie sprawdzane.

W sobotę Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała list gończy za 27-latkiem.

Wstępne ustalenia: Kobieta zginęła w swoim mieszkaniu na Woli, stamtąd ciało zostało przewiezione na Żoliborz

Makabryczna zbrodnia została odkryta w minioną środę. W mieszkaniu przy ul. Potockiej na warszawskim Żoliborzu wezwani do pożaru strażacy znaleźli w nadpalonym worku pozbawione głowy ciało młodej kobiety. Głowę odnaleziono później w plecaku w tym samym mieszkaniu.

Ofiara to 30-letnia Katarzyna J. Jej zaginięcie zgłosił 3 lutego jej współlokator. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta została zamordowana w swoim mieszkaniu na Woli, znaleziono tam liczne ślady krwi. Stamtąd jej ciało zostało przewiezione na Żoliborz - jak podawały media: taksówką.

Poznański prawdopodobnie pojechał do Katarzyny J. na lekcję języka włoskiego

Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy uzasadnia dostatecznie podejrzenie, iż czyn został popełniony przez Kajetana P. Wobec powyższego w dniu dzisiejszym (w piątek, 5 lutego) prokurator sporządził postanowienie o przedstawieniu Kajetanowi P. zarzutu zabójstwa Katarzyny J. w dniu 3 lutego w mieszkaniu na Woli. Z materiału dowodowego wynika, iż po dokonaniu zabójstwa podejrzany przewiózł ciało pokrzywdzonej do wynajmowanego przez siebie mieszkania przy ul. Potockiej - informował 5 lutego prok. Nowak.

Powiedział również dziennikarzom, że 27-latek prawdopodobnie pojechał do Katarzyny J. na lekcję języka włoskiego. Nie ma pewności, nie ma danych, które wskazywałyby, żeby łączyła ich trwała lub intensywna relacja. Nie mamy danych, które wskazywałyby, czy było to ich pierwsze spotkanie - podkreślił. Jak dodał, także motyw zabójstwa jest niejasny.

Policja wciąż apeluje o kontakt do wszystkich osób, które mają informacje o miejscu pobytu Kajetana Poznańskiego lub widziały go po 3 lutego. Wszystkim gwarantuje anonimowość.

Z funkcjonariuszami można skontaktować się pod numerami telefonów: (22) 603-65-59 i (22) 603-63-52 oraz alarmowymi 997 i 112, a także po prostu z najbliższą jednostką policji.

(edbie)