"Pokora, roztropność i odpowiedzialność - to zasadny, którymi będziemy się kierować. Koniec z arogancją władzy i koniec z pychą" - to jedne z pierwszych słów Beaty Szydło, która w środę w Sejmie wygłosiła swoje expose. Po wielogodzinnej debacie Sejm udzielił jej rządowi wotum zaufania.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Plan Beaty Szydło. Najważniejsze punkty

22:15

Rząd Beaty Szydło z wotum zaufania - za było 236 posłów, przeciw 202. Wstrzymało się 18 osób.

22:08

Polska polityka musi się zmienić. Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przede wszystkim słuchanie obywateli. Koniec z arogancją władzy i z pychą. Naprawdę weźcie sobie to państwo do serca i choć raz zastanówcie się nad tym, co się do was mówi - apelowała premier Beata Szydło do polityków Platformy.

22:06

Przegraliście wybory ponieważ przez osiem lat nie słuchaliście Polaków i dziś znowu pokazaliście państwo, że nie chcecie i nie potraficie słuchać. Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli, o których to dzisiejsze moje wystąpienie przecież było - zwróciła się premier Beata Szydło się do przedstawicieli Platformy odpowiadając w środę wieczorem w Sejmie na pytanie zadane przez posłów po jej expose.

21:51

21:42

Sześciolatki, konstytucja, niewspomniane w expose obietnice z kampanii wyborczej, media publiczne, in vitro, likwidacja NFZ i śmieciówki - to m.in. sprawy, o które pytali posłowie po debacie na temat programowego wystąpienia premier Beaty Szydło. Do zadania pytania zgłosiło się prawie 100 posłów.

21:33

W oczekiwaniu na głosowanie nad wotum zaufania przypominamy ciekawy epizod z dzisiejszego posiedzenia. Pani premier, gdzie pani jest? - pytała posłanka .Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, zwracając uwagę na puste ławy rządowe w Sejmie.

18:16

Beata Szydło, poświęcając w expose tylko półtorej minuty na sprawy zagraniczne, pokazała, że ta sprawa jej rządu nie obchodzi - ocenił b. szef MSZ Grzegorz Schetyna. B. szef MON Tomasz Siemoniak stwierdził, że od '89 r. żaden premier nie poświęcił w expose tak mało miejsca bezpieczeństwu.

17:59

Business Centre Club pozytywnie ocenił program rządu premier Beaty Szydło przedstawiony w środowym expose. Z aprobatą została przyjęta zapowiedź 15 proc. CIT-u dla małych firm oraz działań na rzecz rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości.

17:55

Propozycje gospodarcze przedstawione w expose premier Beaty Szydło są "kierunkowo słuszne", zwłaszcza kwestie ożywienia inwestycyjnego, ale przedstawiono za mało szczegółów - powiedziała przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. SGH Elżbieta Mączyńska.

W tym expose zauważyłam bardzo dużo akcentów na rzecz ożywienia inwestycyjnego. Tylko że to jest bardzo ogólne, nie ma mechanizmów i nie ma detali. A diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach - oceniła ekspertka.

17:09

Rząd Beaty Szydło będzie dążył do tego, żeby partnerzy Polski w UE zrozumieli, że polska gospodarka jak żadna inna jest oparta na węglu - mówił podczas środowej debaty w Sejmie nad expose premier Beaty Szydło Piotr Naimski (PiS).

17:07

"Nowa pani Premier Beata Szydło jednym wystąpieniem zagroziła stabilności finansów publicznych. Pominęła istotne kwestie związane z polityką zagraniczną, wzmacniania solidarności rodziny europejskiej, a przez to zmniejszyła szansę Polski na bycie nadal istotnym składnikiem w procesie decyzji w Europie. PIS nie zawiedzie także w najbliższym okresie. To już wszyscy widzą. Dziś ważne czy na ten ciąg "prezentów" Platforma Obywatelska będzie gotowa" - napisał na Facebooku Bogdan Zdrojewski z PO.

17:02

Pracę zaczniemy od przygotowania nowych programów wsparcia dla przemysłu i eksportu - tak w pierwszych słowach po expose nowej premier, mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. To on ma nadzorować wszystkie resorty gospodarcze.

16:58

W środowym expose premier Beaty Szydło zabrakło pokazania drogi, jaką rząd zamierza wyprowadzić Polskę z pułapki średniego rozwoju i sfinansować wyborcze obietnice socjalne - mówi PAP Piotr Kuczyński z Xelion, oceniając środowe wystąpienie szefowej rządu.

Oczekiwałem od expose premier Beaty Szydło czegoś innego. Spodziewałem się, że pokaże drogę, jaką pójdzie minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który ma odpowiadać za prawdziwą modernizację Polski, że pokaże, jak wyrwie ją z pułapki średniego wzrostu i poprowadzi w kierunku innowacyjnej gospodarki. Tam tego nie słyszałem. Słyszałem tylko przypomnienie zobowiązań, jakie podjął PiS przed wyborami i tylko muśnięcie kwestii ich finansowania - tłumaczy ekspert.

16:55

Komentarz naszego dziennikarza Konrada Piaseckiego.

16:40

Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie

16:20

Twitterowy komentarz naszej dziennikarki.

15:57

Rząd nie ma jeszcze sprecyzowanego planu ratowania górnictwa - uważa wydawca specjalistycznego portalu wysokienapiecie.pl Rafał Zasuń. Dlatego - jego zdaniem - w expose Beaty Szydło na temat górnictwa padły jedynie ogólnikowe sformułowania.

15:55

Grzegorz Schetyna: Relacje Polski z Europą są lepiej niż dobre. Wy zaczynacie to niszczyć. Nie ma na to zgody.

15:45

Przypominamy najmocniejsze fragmenty wystąpienia Ryszarda Petru.

"Nie dacie rady pomóc polskim rodzinom, rozdając pieniądze, na które nie macie pokrycia. Nie dacie rady zbudować silnej Polski, osłabiając jej fundamenty, a takim fundamentem jest Trybunał Konstytucyjny".

"Nie dacie rady zbudować Polski bezpiecznej, jeśli będziecie nieprzemyślanie rzucać deklaracje międzynarodowe, aby się później z nich wycofywać. Nie dacie rady przekonać Polaków, że nie dzielicie nas na lepszych i gorszych, na tych, którzy są od ręki ułaskawiani, i na tych, którzy naprawdę czekają na ułaskawienie".

"Nie dacie rady ograniczyć biurokracji, rozpoczynając swoje rządy od najbardziej rozrośniętego i najdroższego rządu w historii Rzeczypospolitej" .

15:32

Kosiniak-Kamysz: PSL wstrzyma się w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło.

15:30

Komentarz naszego amerykańskiego korespondenta.

15:29

To wyglądało, jakby PiS nie zrozumiał, że skończyła się kampania wyborcza i czas przejść do konkretów, nie do ogólnych zapowiedzi. Niepokojące jest, że tych konkretów jest więcej po stronie wydatków, a nie przychodów państwa. Zastanawiające jest też to, że dużo zmian ma się dokonać w pierwsze 100 dni. PiS musiałby już mieć wszystkie projekty ustaw, a wiemy, że tak nie jest. To niemożliwe technicznie - powiedział PAP prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, oceniając expose premier Beaty Szydło.

15:28

Po wystąpieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza ogłoszono krótką przerwę.

15:27

Komentarz naszego dziennikarza Kuby Kaługi.

15:25

Kosiniak-Kamysz: Bardzo dużo było w wypowiedziach o demokracji, szacunku dla różnorodności. W demokracji ważna jest też kultura polityczna. Jej po prostu zabrakło.

15:22

Program socjalny skupiony na pomaganiu rodzinie i "odzyskiwanie państwa" przez reformy systemu sprawiedliwości, edukacji, mediów publicznych - taka wizja rządzenia wyłania się z expose Beaty Szydło - ocenił socjolog, aktywista miejski, Jan Śpiewak. Jest to program podobny do tego, co Viktor Orban proponuje i robi na Węgrzech - dodaje.

15:21

Kosiniak-Kamysz: Nie ma wolności bez samorządności. My tej wolności Polski samorządowej będziemy bronić.

15:20

Kosiniak-Kamysz: Pani premier mówiła, że polska wieś potrzebuje dobrego gospodarza. Wszędzie jest potrzebny dobry gospodarz. On już dzisiaj jest - to jest polski samorząd.

15:18

Neumann: Przekazanie władzy nastąpiło w sposób spokojny i godny, natomiast państwo tego nie wykorzystaliście, nie wykorzystaliście tego, żeby porozmawiać o tym, co jest w ministerstwach, co zostało zrealizowane

15:16

Neumann: Będziemy ostro i twardo bronić polskich wolności i dorobku ostatnich 25 lat, tu nie będzie nigdy zgody na działania, które planujecie państwo przeprowadzić, nie będzie zgody na zamach na wolne media, na niezawisłe sądy czy na Trybunał Konstytucyjny.

15:15

Wizja państwa, która pojawiła się w expose, to wizja państwa bogatego i jednocześnie państwa opiekującego się obywatelami. To model państwa znany ze Skandynawii, tam gdzie państwo w zasadzie zapewnia obywatelowi wszystko albo bardzo wiele, udzielając mu dużego wsparcia, gdzie państwo zdejmuje z obywatela wiele odpowiedzialności - podkreślił politolog Olgierd Annusewicz komentując expose Beaty Szydło.

15:14

Po Petru wszedł na mównicę lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.

15:13

Petru: Polska może być bogata i silna tylko wtedy, kiedy będzie otwarta i nowoczesna. Klub Nowoczesnej nie poprze rządu Beaty Szydło.

15:05

Petru: Po byle jakich rządach Platformy proponujecie nam rządy szalone i nieodpowiedzialne.

15:02

Po Kukizie głos zabiera Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Przy całej osobistej sympatii - nie dacie rady - ocenia.

15:01

Kukiz: Dobre ustawy będziemy popierać.

14:59

Kukiz: Większość expose to ogromne uogólnienia.

14:57

Paweł Kukiz: Liczyłem na to, że to będzie rząd wielkiej zmiany, który będzie dążył do upodmiotowienia obywatela.

14:56

Kaczyński do Neumanna: Ja rozumiem, że wy macie fałszywą świadomość, ale nie przesadzajcie.
Kolejny na mównicę wchodzi Paweł Kukiz.

14:54

Neumann: Próbujecie siłowo zawłaszczyć państwo. Na to naszej zgody nie będzie.

14:54

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wystąpił w debacie nt. expose Beaty Szydło, podkreślił, że w Polsce "nie jest dobrze" z równością wobec prawa. To należy zmienić - dodał i przedstawił m.in. propozycję opodatkowania odpraw i obniżenia pensji w spółkach Skarbu Państwa. Według Kaczyńskiego, przed Polską stoją dwa główne wyzwania: odnowa i konsolidacja wspólnoty narodowej oraz dokonanie skoku cywilizacyjnego.

14:51

Neumann do Szydło: Prezes jest tylko jeden. Prezes wygłosił prawdziwe expose.

14:49


Neumann: Panie prezydencie, zawiódł pan nas i miliony Polaków. Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego przejdzie do historii.

14:47

Neumann: Blisko współpracujecie z panem prezydentem, który łamiąc konstytucję nie przyjmuje ślubowania od 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego

14:39

Po Jarosławie Kaczyńskim na mównicy pojawił się Sławomir Neumann z PO. Nie wiem, do którego expose się odnieść - stwierdził ironicznie.

14:35

J.Kaczyński: potrzebny jest co najmniej przegląd konstytucji; jej zmiana, a może nawet nowa konstytucja.

14:25

Proponowane przez premier Beatę Szydło zmiany w edukacji, m.in. rezygnacja z gimnazjów, są pozbawione merytorycznego uzasadnienia - ocenia Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jego zdaniem w expose zabrakło też "konkretu ekonomicznego".

14:22

To nie jest tylko program na 100 dni, to jest program działań i na cztery lata, i dalekosiężnych. Jak już mówiłam, władza powinna myśleć o rozwoju kraju w bliższej, ale i bardzo odległej perspektywie. Państwo powinno mieć ciągłość, jeśli chce się rozwijać. Myśl polityczna, ekonomiczna, gospodarcza musi trwać znacznie dłużej niż tylko jedna kadencja - stwierdziła rzeczniczka rządu Elżbieta Witek komentując expose Beaty Szydło.

14:19

Lider Nowoczesnej uważa, że w expose Beata Szydło za mało powiedziała o polityce zagranicznej i kwestiach związanych z obronnością. Polityka zagraniczna będzie, jak rozumiem, polegała na większym machaniu szabelką, a my musimy skuteczniej rozmawiać z Unią Europejską. Bardzo mało było o sprawach zagranicznych, o Rosji chyba nie było nic -ocenił Ryszard Petru. Hasła hasłami a dzisiaj jest uniewinniony Kamiński (b. szef CBA, minister koordynator specsłużb - PAP). Trzeba porównać, co się mówi, a co się robi. To dwie różne rzeczy - dodał.

14:14

62 minuty, ponad 50 obietnic i zapowiedzi szybkiej realizacji najważniejszych przyrzeczeń PiS z czasów kampanii wyborczej - tak wyglądało dzisiejsze expose Beaty Szydło. Jak zauważa nasz dziennikarz Konrad Piasecki, w żadnym z poprzednich expose nie znalazło się tyle bardzo konkretnych, bardzo drogich i w bardzo krótkim czasie realizowanych obietnic. 500 złotych na dziecko, wyższa kwota wolna, bezpłatne leki, obniżka wieku emerytalnego - na tak namacalne i kosztowne zapowiedzi nie decydował się żaden premier. Ewa Kopacz wolała obietnice znacznie mniejszego kalibru, Tusk w pierwszym expose i Kaczyński w swym jedynym - obiecywali bardziej ogólne, odlegle i wizjonersko. Najbardziej oryginalny był Tusk w 2011 - kiedy w expose zapowiedział pot, krew i łzy - z podwyższaniem wieku emerytalnego i cięciami ulg podatkowych na czele.
Jeśli chodzi o czas trwania - Szydło jest mniej więcej pośrodku - w okolicach drugiego expose Tuska trwającego 59 minut. Rekordzistka szybkości - Kopacz zajęła sejmowi zaledwie 50 minut, rekordzista długości - pierwszy Tusk - aż 185. Wygłaszane bez kartki expose Kaczyńskiego trwało godzinę i 22 minuty, a najkrótsze - Hanny Suchockiej około pół godziny.

14:11

Debata została zaplanowana do godz. 21.30. Klub PiS będzie miał do dyspozycji 117 minut; klub PO - 70 minut; klub Kukiz'15 - 24 minuty; klub Nowoczesna - 17 minut, a klub PSL - 12 minut. Po debacie posłowie będą zadawać nowej premier pytania.

14:00

Po godz. 14. rozpoczęła się sejmowa debata nad expose premier Beaty Szydło. Jako pierwszy zabrał głos prezes Jarosław Kaczyński.

13:00

Koszyk prezentów dla wszystkich i program żywcem skopiowany od SLD - tak byli premierzy Ewa Kopacz i Leszek Miller komentują expose Beaty Szydło. Politycy zwracają uwagę na gigantyczną liczbę obietnic i brak źródła ich finansowania.

Beata Szydło chce dać wszystkim to czego oczekiwali, to taki koszyk z prezentami ocenia expose nowej premier jej poprzedniczka Ewa Kopacz. Sami chętnie złożylibyśmy takie obietnice, ale one są nierealne - ocenia Kopacz.

Wszystkie pomysły wyglądają jak nasz program socjalny, możemy tylko przyklasnąć - dodaje Leszek Miller

12:28

Po godz. 12 premier Beata Szydło zakończyła przedstawianie programu działań swojego rządu. Dostała brawa od posłów. Następnie podeszła i uścisnęła dłonie polityków zarówno PiS, jak i opozycji siedzących w pierwszym rzędzie w Sejmie.

12:26

Szydło o bezpieczeństwie energetycznym: zachowanie węgla, także brunatnego, jako źródła energii; dokończenie i rozbudowa gazoportu, rozważenie budowy drugiego w okolicach Trójmiasta.

12:18

Premier mówiła o trzech celach polityki zagranicznej. To bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, bezpieczeństwo gospodarcze, szczególnie w sferze energetycznej i informatycznej oraz uzyskanie właściwej pozycji na arenie międzynarodowej.

Szydło zapowiedziała, że w kwestii bezpieczeństwa ważne są też działania na rzecz umocnienia wschodniej flanki NATO. Mówiła też o szczególnej wadze stosunków z USA, które "są dziś i pozostaną w dającej się przewidzieć perspektywie głównym gwarantem światowego pokoju".

Nawiążemy do polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego - dodawała.

11:53

Wprowadzimy realną ochronę polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem, który dziś odbywa się z zupełnym pominięciem ducha prawa i w obecnej formule ewidentnie szkodzi polskiej racji stanu - zapowiedziała w expose premier Beata Szydło.

Jak dodała, trzeba też podjąć sprawę wyrównywania dopłat dla rolników. Nie może być tak, że polscy rolnicy mają inne, gorsze warunki funkcjonowania niż rolnicy w innych krajach unijnych - przekonywała szefowa rządu.

11:51

Nie będzie obowiązku szkolnego dla 6-latków, to rodzice będą decydować czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 czy 7 lat - mówiła Beata Szydło - Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru, bo lepiej znają swoje dzieci.

Zapowiedziała także stopniowe powracanie do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. Szydło zwracając się do nauczycieli, uspokajała: Proszę się nie obawiać. Naszym nadrzędnym celem będzie wykorzystanie państwa doświadczenia. Te zmiany będą miały charakter ewolucyjny.

11:49

Premier zapowiedziała wprowadzenie podatków sektorowych: bankowego i od supermarketów. To z tych źródeł ma zostać sfinansowany projekt 500 zł na dzieci - mówiła. Rząd Szydło planuje też poprawić ściągalność podatku VAT.

11:47

Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk; nie ma innego sposobu niż powrót do jej finansowania budżetowego - powiedziała Beata Szydło. Podkreśliła, że trzeba wyraźnie oddzielić prywatną i publiczną służbę zdrowia. Oceniła, że częściowa prywatyzacja ratownictwa medycznego nie przyniosła dobrych rezultatów.

W pełni doceniam rolę lekarzy i jestem przekonana, że powinni być wysoko i bardzo wysoko nagradzani. Doceniam też w pełni ogromne znaczenie pracy pielęgniarek, ratowników medycznych i innych pracowników służby zdrowia, których dochody są dzisiaj zbyt niskie - powiedziała.

Podkreśliła, że każdy polski obywatel ma czuć się bezpiecznie, gdy potrzebuje pomocy medycznej. Ma wiedzieć, że pomoc zostanie mu udzielona szybko, będzie bezpiecznie i że będzie to pomoc bezpłatna - dodała.

Premier Szydło zapowiedziała, że rząd będzie realizował program tworzenia gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach.

11:46

W dalszej perspektywie czeka nas debata na temat systemu emerytalnego, decyzja będzie zależeć od obywateli - mówiła premier. Zapowiedziała, że jej rząd będzie dążyć do podnoszenia emerytur, szczególnie tych obecnie najniższych.

11:42

Premier Szydło zapowiedziała kontynuowanie rozpoczętej przez PO rozbudowy sieci przedszkoli. Naszym celem jest, by były one bezpłatne, przynajmniej dla rodzin o niższych i średnich, a także nieco większych dochodach - mówiła.

11:37

Szydło: ważnym elementem prorodzinnym jest nasz program budowy tanich mieszkań. Chodzi o budowę tanich mieszkań na działkach, które za symboliczną opłatą odstąpi państwo czy różne przynależne do niego instytucje. Mieszkania budowane w tym trybie z kredytów bankowych - co podkreślam - bo nie chodzi o wykorzystywanie środków budżetowych, będą wynajmowane, a czynsz będzie obejmował także długoletnią spłatę kredytu, równoznaczną z powolnym wykupem mieszkania - wyjaśniła premier.

11:36

Szydło: trzeba wykorzystać potencjał intelektualny Polaków, nauka musi ściśle współpracować z biznesem, trzeba stworzyć zaplecze naukowo-badawcze dla małych i średnich firm, szkolnictwo zawodowe musi być dostosowane do rynku pracy. Czas, by szkolnictwo wyższe w Polsce zostało zmienione; trzeba odciążyć naukowców od zbędnych procedur biurokratycznych; będziemy czynić wszystko, by na uczelnie powrócił nastrój wolności badań i wypowiedzi - obiecywała.

11:32

Premier zapowiedziała: obniżymy podatek CIT dla małych firm do 15 proc. Mamy program, który doprowadzi do tego, że małe firmy staną się średnimi, średnie dużymi, a duże konkurować będą na rynku globalnym, w programie tym m.in. podwójny odpis inwestycyjny - mówiła Szydło.

Jak mówiła, "pakt o podniesieniu płac zawarty pod patronatem państwa między organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami, podnoszenie płacy minimalnej, likwidacja umów śmieciowych i zwiększenie popytu na prace - to powinno doprowadzić do zmian".

Ministerstwo Rozwoju powstanie z połączenia resortów rozwoju regionalnego oraz gospodarki, z czasem dochodzić będą do tego zadania pełnione dotąd przez likwidowane Ministerstwo Skarbu - zapowiedziała w expose premier Beata Szydło.

Zapowiedziała też, że celem nowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest konsolidacja i skuteczna realizacja zadań dotyczących tego działu gospodarki.

To samo dotyczy transportu wodnego, potrzebnego i szeroko wykorzystywanego choćby przez naszych sąsiadów, a w Polsce dziś nie istniejącego. Chcemy żeby polskie rzeki stały się wielkimi drogami po których będą płynąć pełne towarów barki zwodowanymi w rodzimych stoczniach - podkreśliła Szydło.

Reaktywowane przez PiS Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej ma się opierać na odbudowie pięciu komplementarnych elementów branży: przemysłu stoczniowego, narodowych przewoźników morskich, rybołówstwa, polityki portowej i rozwoju szkolnictwa morskiego.

11:28

Premier: w ciągu pierwszych 100 dni - 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego 60 dla kobiet, 65 dla mężczyzn, podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł, bezpłatne leki dla seniorów od 75 roku życia, podwyższenie stawki godzinowej do 12 zł.

500 zł na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach, od pierwszego dziecka. Dziecko to nie koszt, to inwestycja - zaznaczyła.

11:26

Beata Szydło: program rządu mogę streścić w jednym zdaniu: po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój. Szydło mówiła o aktywizacji polskiego kapitału, użyciu znanych, ale też łatwych do wykorzystania zasobów. To właśnie projekt biliona złotych na rozwój, o którym mówiliśmy w kampanii wyborczej. Podsumowanie możliwości, o których mówimy daje nawet sumę większą niż bilion. Bilion to symbol wielkiego przedsięwzięcia - powiedziała.

Według premier sens tego hasła można ująć inaczej: chodzi o znaczne zwiększenie udziału inwestycji w PKB. Poinformowała, że wynosi on dziś ok. 20 proc., co oznacza niewiele, także w porównaniu z krajami naszej części Europy. Poinformowała, że np. w Czechach w niektórych latach dochodził on do 30 proc.

To jest jedyna droga do rozwiązania problemu braku godziwie opłacanych i stałych miejsc pracy, który wielu Polaków zmusza w ostatnich latach do emigracji. To jest jedyna droga rzeczywistego przyspieszenia rozwoju, a zarazem stworzenia perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcą w Polsce pracować i zarabiać tutaj na godne życie - mówiła.

Wskazała, że pieniądze na inwestycje będą pochodzić m.in. z środków europejskich, bankowych, oszczędności firm. Wskazała, że fundusze unijne są wykorzystywane w sposób "wysoce nieefektywny".

Nie ma powodu, żeby kilometr autostrady w Polsce kosztował tyle, ile w najbardziej górzystych krajach Europy i jednocześnie, by wiele z tych autostrad niemalże natychmiast domagało się naprawy, a firmy je budujące zamiast rozwijać się - bankrutowały - mówiła.

11:23

Premier: musimy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju, to znaczy przyspieszyć tempo wzrostu.

11:16

Beata Szydło: Priorytetem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa naszego kraju, rzeczą nadrzędną jest bezpieczeństwo Polek i Polaków.

11:15

Działania poprzedniej władzy rozmijały się z oczekiwaniami obywateli; polska polityka musi być inna - pokora, praca, umiar, roztropność, słuchanie obywateli - to zasady, którymi będziemy się kierować - mówiła Beata Szydło rozpoczynając swoje wystąpienie.

25 października 2015 roku Polacy opowiedzieli się za zmianą dotychczasowej polityki i formą sprawowania władzy. Ta ogromna potrzeba jest wynikiem ostatnich lat, kiedy to nastąpiło kompletne rozminięcie się oczekiwań obywateli z działaniem rządzących. I to dziś w tej izbie musimy jasno powiedzieć - polska polityka musi być inna. Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przede wszystkim słuchanie obywateli - to są zasady, którymi będziemy się kierować - powiedziała Szydło w Sejmie.

Koniec z arogancją władzy i koniec z pychą - dodała, na co część sali zareagowała brawami, część śmiechem.

Jak mówiła, pochodzi z górniczej rodziny, gdzie "etos ciężkiej pracy uczył pokory i skuteczności, uczył szacunku dla siebie, ale przede wszystkim dla wysiłku drugiego człowieka". Mała miejscowość Brzeszcze, to moje miasto, które nauczyło mnie, jak ważne jest słuchać ludzi, by wzajemnie sobie pomagać - powiedziała Beata Szydło.

11:09

Premier Szydło chce postawić na sprawy bezpieczeństwa. To w związku z zamachami w Paryżu i psychozą strachu w Europie. Należy się spodziewać, że spora część wystąpienia będzie poświęcona modernizacji armii, reorganizacji służb i dofinansowania resortów siłowych. Premier ma podać także orientacyjne daty realizacji socjalnych obietnic kampanii, a więc 500 zł na dziecko, czy obniżenia wieku emerytalnego.

11:00

Beata Szydło weszła do Sejmu ramie w ramię z szefem MON Antonim Macierewiczem - donosi z Wiejskiej dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski.

10:45

Do Sejmu przybył już prezydent Andrzej Duda, by wysłuchać expose Beaty Szydło.

10:40

Jak wynika z porządku obrad Sejmu wystąpienie premier Beaty Szydło zaplanowane jest na półtorej godziny - od 11 do 12.30. Później do godz. 14 będzie ogłoszona przerwa, by kluby mogły przygotować się do debaty.

Zaplanowana jest tzw. debata średnia, co oznacza, że przedstawiciele PiS będą mieli do wykorzystania 117 minut, PO - 70 min., Kukiz'15 - 24 min., Nowoczesna - 17 min., a PSL - 12 min. Po debacie posłowie będą zadawać nowej premier pytania.

(j.)