Koniec sporu dotyczącego podwyżek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. Podpisano porozumienie w tej sprawie.

Dzisiejsza, ostatnia tura rozmów odbyła się w śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. 

Jesteśmy zadowoleni - mówi Wiesława Frankowska, przewodnicząca Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Dzięki podpisanemu porozumieniu pracownicy rybnickiego szpitala mogą liczyć na kilkusetzłotowe podwyżki. Pielęgniarki dostaną prawie 300, a inni pracownicy ponad 300 złotych.

Podwyżki dla pielęgniarek będą wypłacane od lutego, natomiast dla pozostałych pracowników to będą dwie raty: pierwsza część od marca, a druga od lipca tego roku - mówi rzecznik szpitala Michał Sieroń.

W sumie na ten cel szpital będzie musiał przeznaczyć ponad 2,5 mln złotych.

Podpisane dziś porozumienie kończy spór związany z podwyżkami w tym szpitalu. - Jest porozumienie, zatem strajku nie będzie - mówi Piotr Rajman, szef Solidarności w rybnickim szpitalu.

Spór płacowy trwał od maja 2018 roku

Spór zbiorowy na tle płacowym trwał w szpitalu od maja 2018 roku. Związki zgłosiły wówczas postulat podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników o 1,2 tys. zł brutto. W październiku, w wyniku strajku, zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Zgodnie z zapisami tego dokumentu wynagrodzenia najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł.

W czerwcu 2019 r. w rybnickim szpitalu podpisano jeszcze jedno porozumienie płacowe. Uzgodniono w nim kolejne podwyżki od 150 do 300 zł brutto. Zanim doszło do realizacji tych uzgodnień, w szpitalu odbyło się referendum strajkowe, w którym większość załogi opowiedziała się za strajkiem.