Posłowie piszą interpelację do ministra infrastruktury w sprawie obciążania gmin kosztami oświetlania dróg ekspresowych. W tym tygodniu RMF FM zwrócił uwagę, że wielu gmin nie stać na to, by płacić rachunki za prąd. GDDKiA utrzymuje, że prawo energetyczne zobowiązuje ją do przekazania latarni gminom po wybudowaniu drogi ekspresowej. Posłowie chcą sprawdzić, czy i jak można zmienić przepisy w tej sprawie.

Poseł PiS Andrzej Adamczyk chce wiedzieć, czy minister infrastruktury podziela opinię, że to właśnie gminy powinny płacić za oświetlenie na drogach ekspresowych. Pyta też, czy minister zna koszty tego obowiązku i co zamierza z tym zrobić. Poseł zakłada też, że w odpowiedzi przeczyta, że wszystko jest zgodnie z prawem i nic nie trzeba zmieniać. Jeżeli resort tak odpowie, będziemy pracowali długo i wytrwale nad tym, żeby zmienić zdanie resortu - bo chyba nie szefa resortu - żartuje Adamczyk.

Warto przypomnieć, że niektóre gminy musiałyby nagle wydawać na koszty oświetlenia dróg nawet połowę swojego budżetu na inwestycje. Nie stać ich na to, więc latarnie nie świecą. Posłowie będą chcieli zmienić prawo energetyczne, bo od czasu jego uchwalenia przybyło nam kilkaset kilometrów dróg ekspresowych. Odpowiedź ministra infrastruktury powinna nadejść w ciągu kilku tygodni.

Zobacz interpelację Andrzeja Adamczyka