Jeden z najstarszych łódzkich zabytków – kościół Zesłania Ducha Świętego na pl. Wolności – radykalnie zmieni swoje oblicze. Dzięki pracom restauratorskim odkryto, że pierwotnie świątynia miała intensywne kolory. Oryginalne barwy zostaną przywrócone budynkowi - dowiedziała się reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka. Teraz wybieramy odcień - zapowiada Marzena Otto z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Według konserwatorów, najstarsze warstwy kolorystycznie są zbliżone do pomarańczu, koloru ceglanego. Takie barwy zaskakują jednak łodzian, bo dziś kościół jest biało-szary. 

Powrót do przeszłości znajduje też zrozumienie. Jeżeli jest to kolor oryginalny, to jak najbardziej go akceptuję - mówi jedna z łodzianek. Wszystko to, co jest stare, jest wartościowe i należy to chronić, pielęgnować. 

Są też głosy przeciwne. Absolutnie tego nie widzę. To jest chore - ocenia jedna z mieszkanek Łodzi. Uważam, że najlepszy byłby kolor perłowo-szary. Jeszcze inny głos w tej dyskusji brzmi: Kościół jest mocnym akcentem na tle innych budowli, wobec tego wydaje mi się, że nie będzie to zły pomysł.

Świątynia skończy w tym roku 125 lat. Dawny kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej został przyjęty przez ówczesny nadzór budowlany w 1891 r., w lutym następnego roku został poświęcony. Po II wojnie światowej kościół był przemianowany i użytkowany przez katolików, a w latach 90. odkupiony przez archidiecezję łódzką. To dla nas miłe, że w roku jubileuszowym możemy dokonać gruntownego remontu obiektu. Rozpoczynamy go od kopuły i tamburu - podkreślił proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego ks. Paweł Lisowski.

Generalny remont kopuły i tamburu kościoła już się rozpoczął - wymieniane są tynki, likwidowane pęknięcia, odtwarzane zniszczone przez czas detale. Większość kosztów związanych z odnowieniem świątyni poniesie miasto Łódź - radni przeznaczyli na ten cel 790 tys. zł. W remoncie partycypuje tez urząd marszałkowski, archidiecezja łódzka i sama parafia - łącznie kosztować ma on ok. 1,2 mln zł. Renowacja elewacji i wnętrza kościoła zaplanowana jest na kilka następnych lat.

Na zdjęciach poniżej znajduje się obraz kościoła sprzed 170 laty. Ta akwarela posłuży za wzór do odtworzenia barw świątyni.

APA