Jarosław Kaczyński ponownie został wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie odbyło się na dzisiejszym kongresie partii. Kaczyński funkcję będzie sprawował przez kolejne trzy lata.

Jarosław Kaczyński ponownie został wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie odbyło się na dzisiejszym kongresie partii. Kaczyński funkcję będzie sprawował przez kolejne trzy lata.
Jarosław Kaczyński / Tomasz Gzell (PAP) /PAP

Kandydaturę Kaczyńskiego poparło 1008 delegatów, 7 było przeciw, jeden się wstrzymał.

Kaczyński był jedynym kandydatem w wyborach przeprowadzonych podczas sobotniego kongresu partii w Warszawie. Traktuję ten wynik jako akt zaufania, ale jednocześnie upoważnienie do tego, żeby być realnym, rzeczywistym szefem tego wielkiego obozu zmian, który mamy dzisiaj w Polsce, który jest u władzy, który chce, który musi Polskę zmienić - powiedział Kaczyński zaraz po ogłoszeniu wyników głosowania.

Dodał także, że jest przekonany, że "ta mocna drużyna, która jest w tej chwili w rządzie da radę". Zwyciężymy, Polska będzie inna, Prawo i Sprawiedliwość będzie trwało i pięknie zapisze się w annałach polskiej historii. Siedem głosów przeciw to dowód, że jakaś demokracja u nas jest. Można powiedzieć, że były to potrzebne głosy - zażartował. 

Szef partii powiedział także, że pod koniec roku jego partia podsumuje "wielki sukces rządu" oraz przedstawi  nowe propozycje. Zapewnił, że PiS ma społeczeństwu wiele do zaoferowania. We wcześniejszym wystąpieniu Kaczyński wspominał o tym, że można dobrze wykorzystać pieniądze, które jeszcze są w OFE, dla budowy trzeciego filaru, "w ten sposób, żeby każdy z tej sumy, każda rodzina, każde gospodarstwo domowe, 16 milionów ludzi, dostało jakąś sumę".

Kaczyński podkreślił, że "te pieniądze będą dla nich nie do wyjęcia, (ale) do oszczędzania". Musi być wielka zachęta do oszczędzania, polska gospodarka, polski mechanizm gospodarczy musi zacząć działać inaczej, niż dotąd, nie na zasadzie - pożyczamy, konsumujemy, tylko na zasadzie - oszczędzamy, inwestujemy, idziemy do przodu.

Prezes PiS przekonywał też delegatów, że partia musi być zjednoczona, że musi iść do przodu. Razem jesteśmy drużyną, razem musimy zmieniać Polskę, razem musimy zwyciężyć. W swoim wystąpieniu na kongresie oceniając obecną sytuację stwierdził: "idziemy we właściwy kierunku, ale kolumna nam się rozciągnęła, jest czołówka, ale (...) są też tabory". Jako obszary, które wymagają dalszych zmian wskazał, m.in. służbę zdrowia, system podatkowy oraz służbę dyplomatyczną.

Przypomnijmy, że na funkcję prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został wybrany już piąty raz. Za pierwszym razem szefem partii został 18 stycznia 2003 roku. Wówczas na stanowisku zastąpił swojego brata - Lecha Kaczyńskiego.

Prawo i Sprawiedliwość jest polską prawicową partią polityczną utworzoną w 2001 roku. Założycielami partii byli bracia Jarosław oraz Lech Kaczyńscy. PiS tworzył rząd w 2005 i 2015 roku, a z jego ramienia zostało wybranych dwóch prezydentów RP tj. Lech Kaczyński (zmarły w 2010 roku podczas katastrofy smoleńskiej) oraz obecnie urzędujący Andrzej Duda.

APA/rob