"Jeśli chodzi o pana F. to sytuacja wygląda tak, że trwa procedura ułaskawieniowa. W związku z tym jeszcze raz wszystkie materiały są przedmiotem analizy. Tylko do tego czasu zostało wstrzymane wykonanie kary" - mówi w odpowiedzi na pytania słuchaczy gość Kontrwywiadu RMF FM, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Chodzi o Marcina F., prawomocnie skazanego za pobicie policjanta, któremu Zbigniew Ziobro wstrzymał wykonanie kary. "Jest bardzo duża wątpliwość co do tego, że ten wyrok był sprawiedliwy. To była manifestacja antyrządowa, ten człowiek szedł w tej manifestacji i został wyciągany z tłumu" - dodaje minister. Zdaniem Jakiego, z filmu dostępnego w internecie nie wynika, że F. bił policjanta. "Można poczynić domniemanie, że został potraktowany niesprawiedliwe" - uważa gość RMF FM. Dodaje, że istnieje coś takiego, jak zdrowy rozsądek. "Nie każde orzeczenie sądu w Polsce jest sprawiedliwe" - mówi Patryk Jaki.

Oświadczenia majątkowe sędziów? Ja chciałbym, żeby takie oświadczenia były publiczne, ale to jest decyzja mojego szefa - odpowiada wiceminister. Dodaje, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad reformą sądownictwa i ma nadzieję, że do końca roku uda się takie założenia przedstawić.

Patryk Jaki, pytany o to, czy ONR stoi ponad prawem, odpowiada: Nikt nie stoi ponad prawem. Nie widziałem, że w Białymstoku ludzie z ONR zrobili coś złego - mówi gość RMF FM. Widziałem happeningi Janusza Palikota w Sejmie - ludzi przebranych za księży, paradujących ze sztucznymi penisami. Wtedy nie słyszałem takiego oburzenia, jak w przypadku marszu ONR-u - komentuje.

Działania rządu? Nas wybierali ludzie, którzy mówili, że mają dość tej elity, salonu prawniczego i chcą coś z tym zrobić - odpowiada Jaki. Zaznacza, że razem z nim w wyborach startowało wielu prawników. Ale z jakiegoś powodu ludzie wybierają takich ludzi jak ja, a nie tych prawników - komentuje. Minister dodaje, że PiS walczy o to, żeby zmienić Polskę. Jak widać nie jest łatwo. Obywatele bardzo często pokazują, że jedną z największych bolączek Polski jest właśnie wymiar sprawiedliwości - działalność sądów, prokuratury i przewlekłość - mówi polityk.

Gość Kontrwywiadu pytany przez słuchaczy o to, kiedy pojawi się lista nazwisk celebrytów, których zaopatrywał niedawno złapany diler, odpowiada, że to decyzja organów ścigania. Nie wiem, czy tak w ogóle się stanie. Nie sądzę - ocenia.

CBA w warszawskim ratuszu? Służby działają i wierzę w to, że po uzyskaniu materiału będą mogły je zaprezentować - zapewnia wiceminister sprawiedliwości.
 

Minister Jaki obsadza w Opolu stanowiska swoimi ludźmi? To jest skandal, że jak się wygrywa wybory, to stawia się na ludzi, którzy są związani z PiS. Często tak jest, że jeżeli ja chcę realizować ten program, to stawiam na ludzi, którzy się z nim utożsamiają - odpowiada gość Kontrwywiadu. Dodaje, że to nie jest zjawisko masowe, ale faktycznie kilka takich osób jest.

Wiceminister odpowiada również na pytanie o zmiany w funkcjonowaniu zakładów karnych.

Zobacz, jak Patryk Jaki odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM!