Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej październik będzie ciepły. Synoptycy przewidują niewielkie opady deszczu w ciągu miesiąca. Najwięcej padać będzie w rejonach Łodzi, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego, Białegostoku, a także w Bieszczadach oraz nad Wybrzeżem Koszalińskim i Słowińskim.

Według informacji opracowanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej październik będzie w niektórych polskich miastach wyjątkowy pod względem temperatury. "Średnie temperatury w klasie powyżej normy lub w górnej granicy normy" wystąpią w rejonach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Białegostoku i Olsztyna. Podobnie będzie również w okolicach Katowic, Gdańska, a także Suwałk. 

Synoptycy z IMGW prognozują, że "średnia temperatura dla całego kraju będzie na ogół w normie". Wartości poniżej normy mogą pojawić się w województwie pomorskim, a także w rejonie Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego oraz na granicy województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z przewidywaniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najcieplej będzie w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim, świętokrzyskim i podkarpackim. W tych okolicach termometry mogą notować temperaturę wyższą niż średnie na przestrzeni ostatnich lat. 

Prognoza długoterminowa na październik - będzie padać?

Październik zapowiada się ciepły, ale także i suchy. Specjaliści z IMGW prognozują, że "w obszarze Polski liczba deszczowych dni będzie poniżej normy". Najmniej padać będzie w Olsztynie, Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, a także w okolicach Warszawy, Lublinia, Rzeszowa, Krakowa oraz Zakopanego. 

Synoptycy przewidują również, że miejscami na terenie Polski liczba dni z opadami powyżej normy wystąpi w pasie Łódź- Katowice, jak również w rejonach Gorzowa Wielkopolskiego i Białegostoku. Deszczowe dni zapowiadają się także w Bieszczadach oraz nad morzem - na Wybrzeżach Koszalińskim i Słowiańskim.