Single i bezdzietne małżeństwa wyjeżdżają na urlop 2-4 razy w roku. Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym korzystają z urlopu w sezonie wakacyjnym i w czasie zimowych ferii. Z kolei rodziny z dorosłymi dziećmi coraz częściej spędzają czas aktywnie. To, jakimi turystami są Polacy, przeanalizowała w rozmowie z naszą dziennikarką badaczka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr Ewelina Strzelecka.

Anna Kropaczek: W jaki sposób najchętniej wypoczywają Polacy?

Ewelina Strzelecka: Polacy wypoczywają biernie.Turystyka tzw. kwalifikowana ma coraz większe znaczenie, ale jednak zdecydowanie wolimy wyjeżdżać za granicę, wypoczywać w kurortach, leżeć na plaży, korzystać ze słońca.

Badania, które pani przeprowadziła wskazują, że wypoczynek Polaków różni się głównie ze względu na to, czy ludzie mają dzieci czy nie.

Tak, rodziny z małoletnimi dziećmi, które chodzą jeszcze do szkoły, wyjeżdżają w sezonie wakacyjnym i zimą wtedy, kiedy jest przerwa w nauce. Single i rodziny bezdzietne też wyjeżdżają w czasie letnich wakacji, ale ten drugi lub trzeci wyjazd zwykle jest poza sezonem. 

No i single wyjeżdżają chyba częściej?

Częściej, ale za to rodziny z dziećmi wyjeżdżają na dłuższe wakacje, bo są po prostu tańsze.

Czyli pieniądze mają znaczenie?

Zdecydowanie tak. Przy wyborach ofert wakacyjnych czynnik ekonomiczny ma zdecydowanie największe znaczenie.

Single tez wolą leżeć na plaży do góry brzuchem?

Single wyjeżdżają 2-4 razy w roku, głównie są to wyjazdy zagraniczne, właśnie do kurortów. Odpoczywają biernie. Moje badania były przeprowadzone wśród osób, które korzystają z biur podróży i one wybierają kurorty i bierny wypoczynek, rzadziej turystykę kwalifikowaną, np. wyprawy rowerowe czy motocyklowe.

Czy Polacy lubią wracać w znane, sprawdzone miejsca czy eksperymentują?

Z wyborem miejsc raczej eksperymentują. Szukają nowych atrakcji. Nie eksperymentują natomiast z wyborem biura podróży.

Gdzie wyjeżdżamy najchętniej?

Do Egiptu. Wśród wyjazdów zagranicznych Egipt jest zdecydowanie na pierwszym miejscu, ale myślę, że w tym roku trochę się to zmieni. Spodziewam się, że w tym roku dominować będzie Grecja, bo jest tania.

Podobno coraz chętniej wyjeżdżają osoby starsze i już nie tylko zachodnich emerytów możemy spotkać w kurortach, także polskich.

To prawda. Emeryci i renciści coraz częściej wyjeżdżają, korzystają także z zorganizowanego odpoczynku weekendowego i tzw. objazdówek.