Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Jacek Majchrowski ogłosił, że zgłosi swą kandydaturę w wyborach na prezydenta Krakowa. Zrobi to wtedy, kiedy zostanie ogłoszony termin wyborów samorządowych. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że ich kandydatką w wyborach o najważniejsze stanowisko w stolicy Małopolski będzie Małgorzata Wassermann.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Jacek Majchrowski ogłosił, że zgłosi swą kandydaturę w wyborach na prezydenta Krakowa. Zrobi to wtedy, kiedy zostanie ogłoszony termin wyborów samorządowych. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że ich kandydatką w wyborach o najważniejsze stanowisko w stolicy Małopolski będzie Małgorzata Wassermann.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski /Stanisław Rozpędzik /PAP

W momencie kiedy pan premier ogłosi decyzję o dacie wyborów i rozpoczęciu kampanii wyborczej zgłoszę swoją kandydaturę - powiedział Majchrowski na czwartkowej konferencji prasowej. Swą decyzję uzasadniał m.in. tym, że nie chciałby, aby to co do tej pory zrobił dla Krakowa wraz z mieszkańcami tego miasta, zostało zmarnowane.

Do startu w wyborach namawiali Majchrowskiego m.in. politycy PSL, a gotowe były poprzeć go PO i SLD.

Jacek Majchrowski jest prezydentem Krakowa czwartą kadencję. Cztery lata temu w drugiej turze zdobył 58,77 proc. głosów  i pokonał kandydata PiS Marka Lasotę, którego poparło 41,23 proc. wyborców.

Swojego kandydata do ubiegania się o fotel prezydenta w Krakowie ogłosił już PiS. Będzie nim Małgorzata Wassermann, obecna szefowa sejmowej komisji śledczej do spraw Amber Gold. Wśród ogłoszonych już kandydatów są także Grzegorz Filipek (Nowoczesna) i Konrad Berkowicz (partia Wolność). 

Na razie swojego kandydata nie ogłosiła koalicja PO i Nowoczesnej. W Porannej rozmowie w RMF FM, szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann zadeklarował, że jeżeli Majchrowski zdecyduje się na start, to prawdopodobnie jego ugrupowanie poprze prezydenta Krakowa. Jesteśmy w ciągłym kontakcie i w rozmowach z prezydentem Majchrowskim i czekamy na jego decyzję. Nie ukrywamy tego. Mówiliśmy to i mówimy - jeżeli Jacek Majchrowski zdecyduje się kandydować, to pewnie będzie miał poparcie nie tylko Platformy, ale bardzo szerokie. A jeżeli zdecyduje się nie kandydować, to oczywiście naszym obowiązkiem jest wspólnie szukanie najlepszego kandydata dla Krakowa - mówił Neumann w rozmowie z Robertem Mazurkiem. 

Wassermann: Będzie uczciwa walka

Ja każdego kandydata będę traktowała z szacunkiem i każdego będę traktowała jako poważnego kandydata, nic więcej - powiedziała pytana w Sejmie przez dziennikarzy Małgorzata Wassermann.

Pytana o to, jakich kroków spodziewa się ze strony Majchrowskiego i o inne kandydatury, posłanka PiS odparła, że "w ogóle nie zastanawia się nad tym, jaką decyzję podejmą inni kandydaci".

Ja robię to, co do mnie należy, niezależnie od tego kto będzie kandydował i kiedy to ogłosi - podkreśliła Wassermann. Pytana, czy z Majchrowskim będzie "zacięta walka", odpowiedziała: Będzie uczciwa walka, przynajmniej z mojej strony.

Jacek Majchrowski na fotelu prezydenta Krakowa jest od 2002 roku. Jeżeli wygra, to będzie to jego piąta kadencja.

Majchrowski to z zawodu prawnik, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był też członkiem Trybunału Stanu. Pochodzi z Sosnowca, ma 71 lat.

Filipek: Większość osób znających krakowskie realia czuło, że prezydent wystartuje

Decyzja prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o ponownym starcie w wyborach nie jest niespodzianką; podtrzymuję chęć prezentowania swojego programu i wizji rozwoju Krakowa - powiedział PAP kandydat Nowoczesnej na prezydenta Krakowa Grzegorz Filipek.

Rządzący Krakowem od 16 lat prezydent Jacek Majchrowski ponownie będzie ubiegał się o wybór na to stanowisko. W momencie, kiedy pan premier ogłosi decyzję o dacie wyborów i rozpoczęciu kampanii wyborczej, zgłoszę swoją kandydaturę - zapowiedział w czwartek.

Pomimo doniesień medialnych, że pan prezydent Majchrowski nie będzie się ubiegał o reelekcję, większość osób znających realia Krakowa raczej czuło, że prezydent wystartuje - powiedział PAP Grzegorz Filipek.

Ja jako kandydat Nowoczesnej podtrzymuję chęć prezentowania swojego programu i wizji rozwoju Krakowa - powiedział kandydat Nowoczesnej. Urzędujący prezydent z mocnym poparciem jest na pewno bardzo trudnym rywalem w kampanii, więc nie będzie ona łatwa. Ale jest wiele obszarów w Krakowie, które zostały zaniedbane i my pokazując swoje pomysły, będziemy punktować te rzeczy, które w naszej ocenie nie zostały zrobione - podkreślił Grzegorz Filipek.

Kandydatką Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa jest posłanka PiS Małgorzata Wassermann - przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród ogłoszonych już kandydatów są także Grzegorz Filipek (Nowoczesna) i Konrad Berkowicz (partia Wolność). Startu w wyborach nie zadeklarował jeszcze Łukasz Gibała - lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, który cztery lata temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie osiągnął trzeci wynik - zdobywając 11,16 proc. głosów. Decyzję ma ogłosić w czerwcu.


(ag +nm)