Już dziś w Ramallah dojdzie do rozmów szefów bezpieczeństwa Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Spotkanie zwaśnionych stron to wynik zabiegów dyplomatycznych George'a Teneta - szefa amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej, który spotkał się wczoraj z premierem Izraela - Arielem Szaronem i liderem Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem.

Tenet zaapeluje dziś o pełne przyjęcie postanowień komisji Mitchella oraz będzie domagał się, by Palestyńczycy powtórnie aresztowali wszystkich terrorystów, wypuszczonych z więzień jesienią zeszłego roku. Żądanie to może jednak napotkać problemy. "Aresztowanie około 300 ludzi, uznanych przez Izraelczyków za terrorystów byłoby nieracjonalne i bezproduktywne" - powiedział bowiem minister do spraw współpracy międzynarodowej - Nabil Shaath.

Raport przygotowany przez międzynarodową komisję kierowaną przez byłego senatora USA George'a Mitchella wzywa Palestyńczyków i Izraelczyków do powstrzymania fali przemocy. Zwraca się do strony palestyńskiej o podjęcie walki z terroryzmem oraz apeluje do Izraelczyków o wycofanie się z rozbudowy osiedli żydowskich w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

foto EPA

04:15