Wieczorem nadeszła informacja, że brytyjska Izba Gmin zagłosowała za polityczną uchwałą przeciwko bezumownemu brexitowi. Środa obfitowała też w wiele innych wiadomości ze świata. W Melbourne zapadł wyrok skazujący australijskiego kardynała na 6 lat więzienia za czyny pedofilii, w Brazylii doszło do strzelaniny w szkole na przedmieściach Sao Paulo, a w największym mieście Nigerii - Lagos - do katastrofy budowlanej. Co jeszcze się zdarzyło - nie tylko za granicą, ale też w kraju? Oto nasze podsumowanie dnia.

Izba Gmin przeciwko brexitowi bez umowy

Izba Gmin w głosowaniu poparła poprawkę mówiącą o sprzeciwie wobec brexitu bez umowy. Dzień wcześniej parlamentarzyści nie poparli projektu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Brazylia: Strzelanina w szkole. Nie żyje co najmniej 8 osób

Strzelanina w szkole na przedmieściach Sao Paulo w Brazylii. Zginęło co najmniej osiem osób. Reuters podaje, że 17 osób, w większości dzieci, zostało rannych. 

Wśród ofiar jest pięcioro dzieci i jedna osoba dorosła. Dzieci zostały zaatakowane podczas przerwy. Śmierć ponieśli również dwaj napastnicy, którzy wtargnęli do szkoły - podaje telewizja Globo. Popełnili samobójstwo.

17 uczniów jest rannych. Stan niektórych z nich jest poważny.

Nigdy nie widziałem czegoś takiego. To była bardzo brutalna zbrodnia - powiedział dziennikarzom przed szkołą Raul Brasil Marcelo Salles, szef policji w stanie Sao Paulo.

WIĘCEJ O STRZELANINIE PRZECZYTASZ TUTAJ

Katastrofa budowlana w Lagos

W największym mieście Nigerii - Lagos zawalił się trzypiętrowy budynek, w którym mieściła się szkoła. Lokalne media informują, że pod gruzami w momencie katastrofy w szkole mogło przebywać nawet 100 uczniów. Jak podaje agencja Reutersa, dziesięcioro dzieci zostało uratowanych spod gruzów.

Kaja Godek: Jarosław Kaczyński blokuje ochronę życia w Polsce

"Jarosław Kaczyński jest szarmanckim człowiekiem, niezwykle kulturalnym starszym panem, a prawda jest taka, że to on blokuje ochronę życia w Polsce, ulega lobby aborcyjnemu, ulega lobby LGBT" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Kaja Godek. Działaczka pro-life, startująca w wyborach do Parlamentu Europejskiego z prawicowej Konfederacji KORWiN - Braun - Liroy - Narodowcy, unikała odpowiedzi na pytanie Roberta Mazurka, dotyczące słów Janusza Korwin-Mikkego obrażających uczniów niepełnosprawnych. "Nie interesują mnie wypowiedzi sprzed jakiegoś czasu" - stwierdziła jedynie Godek. Nie chciała też komentować słów Roberta Winnickiego, który chwalił narodowców krzyczących w Białymstoku, że "na drzewach będą wisieć syjoniści". Uniknęła też skomentowania wypowiedzi Piotra Marca "Liroya", który zapowiadał, że chciałby nakręcić film pornograficzny. "Wchodząc do koalicji, stawiałam sprawę jasno, po co tam wchodzę" - skomentowała Godek.

Po spotkaniu ZNP i samorządowców. Premier zgodzi się na rozmowę?

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprosi premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowę o finansowaniu edukacji. To - jak podkreśla szef ZNP Sławomir Broniarz - jedno z ustaleń zakończonego właśnie spotkania nauczycieli z organizacjami samorządowymi. Nauczyciele chcą porozmawiać z premierem podczas specjalnej konferencji na temat finansowania oświaty w Polsce, którą chcą zorganizować wspólnie z samorządowcami. Oprócz premiera ma zostać na nią zaproszona m.in. minister finansów Teresa Czerwińska.

Machałek o przeprowadzeniu egzaminów: Damy możliwość powoływania do komisji nauczycieli-emerytów

"W konsultacjach wewnętrznych jest propozycja porozumienia, które uelastycznia możliwość powoływania zespołów egzaminacyjnych, w tym zespołów, które nadzorują egzaminy. Myślę, że to będą sytuacje wyjątkowe, chociaż też przyznaję, że jest to na wniosek dyrektorów szkół,którzy chcą mieć taki instrument.(...) Dajemy możliwość, w sytuacjach kiedy będzie taka potrzeba, powoływania do zespołów egzaminacyjnych nauczycieli-emerytów, a także nauczycieli z innych szkół" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.

>>>CAŁA ROZMOWA DO PRZECZYTANIA TUTAJ<<<

Kardynał George Pell skazany za pedofilię

Australijski kardynał George Pell został skazany przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za takie czyny.

Proces dotyczył czynów pedofilskich popełnionych według aktu oskarżenia w 1996 roku wobec chłopców z chóru w katedrze świętego Patryka w Melbourne.

Jedna z ofiar nie żyje od 2014 roku. Mężczyzna zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków.

Były ambasador USA o Fort Trump: Nie widzę dużego poparcia dla tego pomysłu w Kongresie

Fort Trump bez dużego poparcia w Waszyngtonie? Były ambasador USA w Polsce Stephen Mull twierdzi, że politycy w stolicy Stanów Zjednoczonych ostrożnie podchodzą do budowy bazy sił USA w Polsce. Z wieloletnim pracownikiem Departamentu Stanu USA, który w tej chwili jest ekspertem od spraw międzynarodowych na Uniwersytecie stanu Wirginia rozmawiał nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski. 

CAŁĄ ROZMOWĘ Z BYŁYM AMBASADOREM PRZECZYTACIE >>>TUTAJ<<<.

Skandal w USA. Bogaci rodzice płacili za miejsca dla dzieci na prestiżowych uczelniach

40 osób jest oskarżonych w aferze uniwersyteckiej w Stanach Zjednoczonych. Miliony dolarów płacili bogaci rodzice za umieszczenie swoich dzieci na elitarnych uniwersytetach. Wśród nich aktorki Felicity Huffman i Lori Loughlin, dyrektorzy dużych amerykańskich firm czy osoby zajmujące się handlem nieruchomościami. W sprawę ma być także zamieszany trener tenisa rodziny Obamów. 

Atak z użyciem noża przed białostocką komendą policji

Dwie kobiety zostały ranione nożem na parkingu przed komendą miejską policji w Białymstoku. Sprawca został zatrzymany. 

Poszkodowane kobiety to 46-letnia matka i jej 16-letnia córka. Obie przytomne trafiły do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. 46-latka została raniona w szyję, a jej córka w ramię. 

"Taśmy Kaczyńskiego". Prokuratura: Konieczna dodatkowa analiza dokumentów

Prokurator nie może jeszcze podjąć decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania po zawiadomieniu G. Birgfellnera. Jak mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński. "Konieczne jest m.in. przetłumaczenie dokumentów przez biegłego"

Jarosław M. i były asystent unijnej komisarz aresztowani

Sąd aresztował 5 spośród 6 zatrzymanych w poniedziałek na Śląsku osób, które były podejrzane o przestępstwa gospodarcze i skarbowe. W sprawę jest zamieszany m.in. były asystent oraz brat unijnej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.

Opracowanie: