Ostrzeżenie dla czterech województw w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia dotyczą województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego oraz wschodniej części warmińsko-mazurskiego.

Jak napisano w komunikacie, prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 8 cm do 14 cm.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

GDDKiA: utrudnienia na drogach z powodu opadów w 10 województwach

GDDKiA informowało w sobotę, że padający śnieg utrudnia jazdę w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim i lubuskim.

Utrudnienia w postaci opadów śniegu z deszczem występują natomiast w województwach: pomorskim i lubuskim, zaś w postaci przelotnych opadów deszczu w woj. warmińsko-mazurskim.

Na sieci dróg krajowych pracuje 95 pojazdów do zimowego utrzymania. GDDKiA informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne.

Święta będą białe?

Pierwsze prognozy pogody na święta nie zwiastowały białego Bożego Narodzenia, ale nowe modele meteorologiczne dają znacznie większe szanse na zimowe święta.

Według aktualnych modeli 24 grudnia pokrywa śnieżna w niektórych regionach Polski może wynieść nawet 18-19 centymetrów. Podobnie sytuacja wygląda w drugi dzień świąt.

Najwięcej śniegu można się spodziewać w Małopolsce i regionach podgórskich oraz we wschodniej części kraju. W pozostałych regionach - na zachodzie, północnym zachodzie i w centrum - szanse na śnieg są mniejsze.

oprac.