Inskrypcja "Adamowi Mickiewiczowi Naród." na cokole pomnika wieszcza na Rynku Głównym w Krakowie zostanie zmieniona. Wszystko przez błędny zapis, a dokładniej - kropkę znajdującą się na końcu.

Uwagę na zapis zwrócili przedstawiciele fundacji Zawsze Warto. Realizujemy różne projekty społeczne i zwróciliśmy uwagę na zapis inskrypcji znajdujący się na pomniku naszego Adasia - mówi Marek Wasiak z fundacji.

Losy kropki na końcu inskrypcji są dość zawiłe. Miała się ona znajdować na oryginale pomnika powstałego w 1898 roku, jednak zniknęła podczas XX-lecia międzywojennego. Na inskrypcji pojawiła się znowu po odbudowie monumentu po II wojnie światowej, kiedy to pomnik został zniszczony przez Niemców.

Na zdjęciach możemy zobaczyć że w okresie międzywojennym i na początku II wojny światowej wojną kropki tam nie było. Była na jego oryginale, potem zniknęła i pojawiła się znowu po odbudowie pomnika po II wojny światowej (...) Zasięgnęliśmy też nawet Rady Języka Polskiego, która potwierdziła naszą uwagę - mówi Wasiak.

Przeciwko kropce są też językoznawcy. Wszelkie hasła, odezwy, szyldy na pomnikach, budynkach nie powinny kończyć się kropką - mówi prof. dr hab. Bronisława Ligara z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Teraz kropka ma zniknąć ponownie, najprawdopodobniej już pod koniec marca. Zająć się tym mają służby odpowiedzialne za konserwacje miejskich pomników.

Opracowanie: