W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie zakończyła się innowacyjna operacja rekonstrukcji żuchwy u 21-latka. W jednym czasie uzupełniono ubytek po zaatakowanej przez nowotwór kości i wszczepiono indywidualną protezę stawu.

21-letni mieszkaniec Podlasia zachorował na guza miejscowo-złośliwego w żuchwie. Trzeba było usunąć kość wraz z główką stawu skroniowo-żuchwowego. Operacja przebiegła bez problemów. Lekarze podkreślają, że to pierwsza taka operacja w Polsce.

Przeszczepy na mikrozespoleniach są wykonywane, jednak my połączyliśmy dwie metody - wstawiliśmy protezę stawu i zrobiliśmy przeszczep kości - powiedziała naszemu reporterowi dr Anna Bromirska-Małyszko, która zaplanowała cały zabieg.

Pobrany do przeszczepu fragment kości biodrowej został wcześniej zaprojektowany komputerowo na podstawie trójwymiarowego modelu cyfrowego, dzięki czemu chirurdzy precyzyjnie odtworzyli ubytek jak najbardziej zbliżony kształtem do anatomicznej struktury twarzy.

Przygotowania do operacji trwały miesiąc i polegały na komputerowej analizie danego przypadku i zaplanowaniu leczenia.

Rehabilitacja po operacji potrwa około dwóch tygodni. Zdaniem lekarzy pacjent odzyska sprawność.

Nie będą to ruchy jak naszych naturalnych stawów, ale pacjent będzie mógł poruszać szczęką w górę i w dół - mówi dr Bromirska-Małyszko. Dłużej potrwa natomiast rekonwalescencja nogi, z której pobrano fragment kości. Pacjent będzie musiał rehabilitować się przez co najmniej miesiąc.

(łł)