Burze z gradem mogą dać się dzisiaj we znaki mieszkańcom kilku regionów - ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązujące do późnego wieczora alerty ostrzegawcze pierwszego stopnia wydano dla województwa warmińsko-mazurskiego, Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny.

Najcieplej jest dzisiaj na wschodzie kraju: tam słupki rtęci powędrowały w ciągu dnia nawet do 26. kreski. Najchłodniej jest natomiast nad morzem i na zachodzie Polski, gdzie termometry pokazują 17-18 stopni.

Pogodowe alerty IMGW wydało dla Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny: ostrzegło przed burzami z gradem, którym towarzyszyć mogą opady wynoszące lokalnie do 30 mm i wiatr osiągający w porywach do 80 km/h.

Jak będzie w kolejnych dniach?

Jutro najcieplej będzie na Podkarpaciu i w Małopolsce: tam termometry pokażą 25-28 stopni, a najchłodniej: w zachodniej i północnej Polsce, gdzie temperatura wyniesienie od 15 do 18 stopni.

Od czwartku nad Polskę znów napłynie zwrotnikowe powietrze. Na południowym wschodzie temperatura wzrośnie do 29 stopni, gorąco będzie także na Mazowszu - w Warszawie nawet 30 stopni. Znacznie chłodniej będzie natomiast na Pomorzu i zachodzie kraju.

(m, e)