Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców pięciu województw przed silnym wiatrem, osiągającym w porywach do 90 km/h. Wydane zostało również ostrzeżenie przed silnym sztormem na Bałtyku.

Alerty pierwszego stopnia, które IMGW wydał w niedzielę około południa obowiązują w województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz w części województw dolnośląskiego i podkarpackiego.

Na tych obszarach przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 55 km/h, a w porywach do 80-90 km/h. Ostrzeżenie obowiązywać będzie do godz. 3 w nocy w poniedziałek.


Pierwszy - najniższy - stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Na Bałtyku silny sztorm

Wiatr osiągający w podmuchach prędkość do 100 km powieje w strefie brzegowej woj. pomorskiego. Ostrzeżenia 1 stopnia wydano dla powiatu puckiego, lęborskiego i puckiego.

IMGW wydał też ostrzeżenia przed sztormem na Bałtyku. Wiatr w porywach będzie osiągał 9 do 10 w skali Beauforta.