Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem w górach w Małopolsce i na Podkarpaciu oraz opadami marznącymi na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Szczególnie zimno jest też w Bieszczadach. Jak przekazali synoptycy, padł tam już tegoroczny rekord temperatury. Na termometrach zanotowano -18,2°C.

IMGW poinformowało, że ostrzeżenie przed mrozem dotyczy w Małopolsce i na Podkarpaciu powiatów górskich i obowiązuje w nocy z środy na czwartek.

Prognozuje się tam lokalnie temperaturę minimalną od -16°C do -14°C. Wiatr o średniej prędkości będzie wynosił maksymalnie 10 km/h.

Opady marznące pojawią się z kolei na terenie województwa opolskiego oraz we wschodnich powiatach dolnośląskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane dla tych okolic będą obowiązywały przez cały dzień w środę. Prognozuje się tam słabe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych. 

W nocy na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju będzie pogodnie. Na pozostałym obszarze przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -6°C do -3°C, nad morzem około -1°C. W rejonach podgórskich termometry pokażą od -13°C do -8°C.

Jaka pogoda będzie w czwartek w Polsce?

W czwartek zimno będzie w całym kraju. Termometry wskażą średnio od 0°C do 2°C. W województwie lubuskim "ściśnie" mróz. Synoptycy spodziewają się także opadów śniegu i śniegu z deszczem w rejonach Szczecina, woj. lubuskiego oraz w Wielkopolsce. 

Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie durze, zwłaszcza w okolicach Dolnego Śląska niebo pokryją gęste chmury.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Rekord w Bieszczadach

Rekordowo niską temperaturę zanotowali dziś w nocy synoptycy w Bieszczadach. Na stacji Żubracza termometry pokazały -18,2°C. 

"Jest to najniższa temperatura zanotowana na naszych stacjach w tym roku! Drugą najniższą wartość obserwowano w Poroninie i wyniosła ona 8.02.2020 -17,2°C" - przekazało IMGW.