Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla trzynastu województw. Miejscami może też padać grad.

Alert IMGW obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie i wielkopolskie oraz południowe powiaty woj. lubelskiego.

W tych województwach IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 30 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Miejscami może też padać grad.

Na burze powinni uważać zwłaszcza wszyscy spędzający czas w Pomorskiem. Ostrzeżenie o burzach w Gdańsku i powiecie gdańskim wydało Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Burze mogą pojawić się w niedzielę od godz. 14 do poniedziałku do godz. 1.00.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia oraz życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

Sprawdź, gdzie jest burza

Pogoda na niedzielę

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże z postępującymi od zachodu przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, lokalnie z gradem.

Temperatura maksymalna od 23°C do 28°C, ale miejscami na Śląsku Dolnym i Opolskim oraz Kujawach 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, tylko na krańcach wschodnich wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, od zachodu stopniowo zanikające. Lokalnie można się spodziewać krótkotrwałej mgły ograniczającej widzialność do 300 metrów.