Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia przed silnym i porywistym wiatrem. Huragan Aleksandra dotrze dziś wieczorem do Polski. Najmocniej wiać będzie w nocy z piątku na sobotę.

Eksperci zalecają, żeby samochody zostawiać z daleka od budynków, drzew oraz linii energetycznych. Parkowanie w tych miejscach może być szczególnie niebezpieczne. Zwracają także uwagę na zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się na balkonach oraz wokół domów. W przypadku silnego wiatru należy pozamykać okna w domu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega również przed lokalnymi utrudnieniami na drogach, w razie podróży samochodem powinniśmy dostosować prędkość do panujących warunków. Należy także liczyć się z przerwami w dostawie energii elektrycznej.

Nad morzem sztorm, a w górach halny

Huragan w Polsce będzie osiągał prędkość nawet 90 kilometrów na godzinę. Synoptycy spodziewają się sztormu na Morzu Bałtyckim, a w górach halnego.

Meteorolodzy uspokajają jednak, że huragan Aleksandra, nie przekroczy pierwszego z trzystopniowej skali zagrożenia. Wiatr zacznie słabnąć w nocy z soboty na niedzielę.

(mg)