Żadna ze zbadanych próbek kolorowych gumek do wyplatania bransoletek pobranych z polskiego rynku nie stwarza zagrożenia dla dzieci. Takie są wyniki kontroli zleconych przez UOKiK. Na granicy zatrzymano natomiast zawieszki, które zawierały zbyt dużo szkodliwych ftalanów.

W listopadzie specjalistyczne laboratorium UOKiK w Łodzi przebadało kolejne 10 partii gumek i zawieszek do wyplatania bransoletek. Osiem z nich zostało pobranych przez Inspekcję Handlową ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek, badane były także zawieszki.

Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów - związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 proc jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci i kobiet w ciąży. Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek pochodzących ze sklepów nie zawiera szkodliwych substancji.

Gorzej wypadły badania zawieszek zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej. Ponownie wykazały one przekroczenie poziomu stężenia ftalanów (ponad 44 proc. w jednym zestawie oraz ponad 40 proc. w drugim).

Wcześniejsze badania gumek do wyplatania bransoletek, które prowadzone są przez Urząd od połowy września, także wykazały, że gumki dostępne na polskim rynku są bezpieczne. 

(mpw)